President esitas varem Ülemraadale uue seaduseelnõu korruptsioonivastaste organite tegevuse kohta. See dokument näeb ette ametnike valedetektoriga kontrollimist kuue kuu jooksul. Samal ajal jätkusid Kiievis ja teistes riigi linnades protestid teisipäeval kiirendatud korras Zelenski allkirjastatud seaduse vastu – hoolimata kogu kriitikast. See seadus allutab korruptsioonivastase võitluse eest vastutavad ametnikud peaprokurörile ja lõpuks ka Ukraina presidendile endale.
Demonstratsioonid kestavad kolmandat päeva
Protestijad nõuavad uue seaduse vastuvõtmist, mis taastaks korruptsioonivõitlejate endised volitused.„Seaduseelnõu taastab kõik protseduurilised volitused ja tagab Riikliku Korruptsioonivastase Büroo (NABU) ja Spetsialiseeritud Korruptsioonivastase Prokuratuuri (SAP) sõltumatuse,“ kirjutasid nende kahe asutuse esindajad oma Telegrami kanalites pärast Zelenski uue seaduseelnõu väljakuulutamist. Väidetavalt osalesid NABU ja SAP selle dokumendi väljatöötamisel.
Igal juhul tekitas korruptsioonivastase seadusandluse muutmine Euroopa Liidus arusaamatust. NABU ja SAP loodi 2015. aastal Lääne toetusel altkäemaksude ja ebaseadusliku lobitööga võitlemiseks – eriti kõrgete poliitikute seas. Hoolimata kõigist reformidest peetakse aga EL-i pürgivat Ukrainat üheks korruptsioonirohkemaks riigiks Euroopas. Selline on vabaühenduse Transparency International hinnang.
Zelenski loodab kantsler Merzi toetusele
Volodõmõr Zelenski teatas, et informeeris kantsler Friedrich Merzi oma initsiatiivist. President ütles, et „kutsus Saksamaad osalema seaduseelnõu ekspertiisis ja Friedrich kinnitas mulle oma valmisolekut seda toetada“. Eeldatavasti hindavad projekti ka teised Ukraina Euroopa partnerid – näiteks Suurbritannia ja EL.„Me kõik oleme ühel meelel selles, et Venemaa ei tohi sekkuda ja mõjutada meie korruptsioonivastase infrastruktuuri tööd,“ ütles Zelenski. „Igaüks, kellel on ligipääs riigisaladustele – ja see ei puuduta ainult NABU-t ja SAP-i, vaid ka Riiklikku Juurdlusbürood, meie Riiklikku Politseid –, peab läbima valedetektori testi ja need kontrollid peavad olema regulaarsed,“ selgitas Ukraina president.
Zelenski kuulutas välja vastuse Venemaa rünnakutele
Oma õhtuses pöördumises mõistis Volodõmõr Zelenski taas hukka jätkuvad Venemaa rünnakud, hoolimata kolmapäevastest otsestest läbirääkimistest Kiievi ja Moskva vahel Istanbulis. Nende rünnakutega näitab Venemaa, et rahu teda ei huvita. „Muidugi vastame me Venemaale kõigele sellele,“ ütles Zelenski. Seistes vastu Moskva sõjalisele agressioonile, on Kiiev korduvalt rünnanud Venemaa territooriumi. Droonirünnaku tagajärjel Kurski oblastis hukkus naine, teatasid kohalikud võimud.Üldiselt on Venemaa ohvrite arv ja kahjud ebaproportsionaalsed hävingu ulatusega, arvukate hukkunutega ja vigastatutega, mis on tingitud tema armee rünnakutest sihtmärkidele Ukrainas.