02.10.2019 Kolmapäev

Helme: maksuamet peab süsteemselt kontrollima Ukraina renditööjõudu

Rahandusminister Martin Helme soovib, et maksu- ja tolliamet (MTA) hakkaks süsteemselt kontrollima kõiki Eestis tegutsevaid Ukraina päritolu renditöötajaid, nende tööandjaid ja kasutajaettevõtjaid. 
Helme: maksuamet peab süsteemselt kontrollima Ukraina renditööjõudu
Helme: maksuamet peab süsteemselt kontrollima Ukraina renditööjõudu Foto: SCANPIX

Nimelt juhib rahandusminister MTA peadirektorile Valdur Laidile saadetud pöördumises ameti tähelepanu vajadusele tõhustada kontrolli Eestis töötava kolmandates riikidest pärit renditööjõu kasutamise üle.

"Teadaolevalt töötab Eestis massiliselt Ukraina kodanikke, kellel on sõlmitud tööleping Poolas asuva äriühinguga, kes lähetab töötaja renditööle Eestisse. Sel moel hiilitakse kõrvale välismaalaste seadusest tulenevatest piirangutest ja keeldudest, mis on seatud kolmandate riikide kodanike Eestisse elama ja tööle asumisele. Samuti ei tasuta Eestis renditööjõult tööjõumakse," kirjutas Helme. 

Seejuures on rahandusministril tõsiseid kahtlusi, et väga paljudel juhtudel ei vasta Ukraina kodanike sel viisil Eestis tööle rakendamine renditöö tunnustele, sest tema arvates ei ole tegemist välismaal töötava töötaja ajutise Eestisse lähetamisega. 

Seetõttu palub Helme, et amet asuks tõsiselt ja süsteemselt kontrollima kõiki Eestis tegutsevaid Ukraina päritolu renditöötajaid, nende tööandjaid ja kasutajaettevõtjaid, et tuvastada võimalik näilik töösuhe.

"Selleks saab suurepäraselt kasutada kogemusi, mis ametil on varasemast ajast omandatud Eesti tööandjate juures Soomes töötavate isikute kontrollimisel, kelle töökohaks vormistati Eesti vaid selleks, et maksta maksuvabalt päevaraha. Praegusel juhul on tegemist üsna sarnase olukorraga ning on võimalik kasutada sarnast tõendusmaterjali," märkis rahandusminister. 

Samuti on Helme sõnul võimalik, et Poolas registreeritud renditöö vahendaja tegutseb tegelikult Eestis ning tal on tekkinud püsiv tegevuskoht, millest tulenevalt tekib ka kohustus maksta tööjõumaksud Eestis ning lähtuda töötajate tööle vormistamisel Eestis kehtivatest nõuetest. Minister palub ametil ka seda asjaolu põhjalikult kontrollida.

Ühtlasi soovib Helme, et amet suunaks olulise osa oma kontrolliressursist renditööjõu kontrollimisele ning esitaks ministeeriumile sellekohase tegevuskava ning iga kuu selle täitmise aruande, kus on muu hulgas toodud esile kontrollide maht ja tulemused.

"Soovitan teha selles valdkonnas intensiivset koostööd teiste järelevalveasutustega, eelkõige tööinspektsiooni ja politsei- ja piirivalveametiga. Kui probleemi tulemuslikumaks lahendamiseks on vajalikud õigusaktide muudatused, siis palun esitada vastavad ettepanekud ministeeriumile esimesel võimalusel," lisas rahandusminister. 

Töölepingu seadus defineerib renditööd selliselt, et tööandja ja töötaja lepivad kokku, et töötaja teeb tööd, alludes ajutiselt kolmanda isiku juhtimisele ja kontrollile. Eestisse lähetatud töötajate töötingimuste seadus defineerib lähetatud töötajat aga kui füüsilist isikut, kes tavaliselt töötab välisriigis töölepingu alusel ja kelle tööandja lähetab Eestisse tööle teenuse osutamiseks kindlaks määratud ajavahemikus.
255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!