29.03.2016 Teisipäev

Eesti Energia hakkab tee-ehituseks põlevkivituhka tootma

Kuna Eesti Energia toodetud põlevkivituhast valminud teelõikude pilootprojektid õnnestusid, kavandab ettevõte põlevkivituha muutmist standardiseeritud tooteks, et seda edaspidi suuremates kogustes teede-ehitajatele müüa.

Eesti Energia tahab põlevkivituha muuta standardiseeritud tooteks, et seda edaspidi suuremates kogustes teede-ehitajatele müüa
Eesti Energia tahab põlevkivituha muuta standardiseeritud tooteks, et seda edaspidi suuremates kogustes teede-ehitajatele müüa Foto: PM

Pilootprojektid põlevkivituhast valminud Narva-Mustajõe ja Simuna-Vaiatu teelõikudel andsid meile kinnituse, et põlevkivituhk on heade stabiliseerivate ja siduvate omadustega, mistõttu võib tuhka edukalt kasutada tsemendi aseainena,“ ütles Eesti Energia juhatuse liige Margus Vals pressiteates.

Kuigi Vals märgib, et põlevkivituhka on Eestis varemgi teede ehitamiseks kasutatud, siis Eesti Energia katsetas esimest korda Eestis põlevkivituhka kaasaegse mass-stabiliseerimise tehnoloogiaga ning mõõtsime ka sellega kaasnevaid võimalikke keskkonnamõjusid.

"Kuna tulemused on paljulubavad, muudame järgmise sammuna põlevkivituha standardiseeritud tooteks. Nii saame toodet kasutada suuremates kogustes teedeehituses kiht- ja mass-stabiliseerimiseks nii Eestis kui ka mujal. Saame nii põlevkivi paremini väärindada, pakkuda konkurentsivõimelise hinnaga kvaliteetset toodet teede-ehitajatele ning vähendada teede ja sadamate ehituses kasutatavate taastumatute materjalide kasutamist,” lisas Vals.

Narva-Mustajõe ja Simuna-Vaiatu teelõigud rajati OSAMAT (Management of Environmentally Sound Recycling of Oil Shale Ashes into Road Construction Products) projekti raames, mille eesmärk on soodustada elektritootmisel tekkiva põlevkivituha senisest laiemat kasutamist.

Pilootprojekt viidi ellu aastatel 2010–2016. OSAMAT projekti osapooled on Eesti Energia, Nordecon, Ramboll ja maanteeamet. Projekti maksumus on 2,4 miljonit eurot ning seda toetab Euroopa Liidu keskkonnaprojektide kaasrahastamise programm LIFE+.

Varem on põlevkivituhka kasutatud teede ehitamiseks aastatel 1971–1986 Eestis, Lätis, Leedus, Valgevenes ja Venemaal. Sel perioodil muudeti enam kui 1000 km teid tolmuvabaks, kattes need 15–20 cm kruusa ja tuha seguga. Lisaks sellele kasutati tuhka ka päris laialdaselt teetammide tugevdamiseks olukordades, kus nappis kvaliteetset killustikku ja muud täitematerjali.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255