28.05.2020 Neljapäev

COVID-19 tingitud rendisoodustuste kajastamine IFRS aruannetes

Seoses COVID-19 pandeemiaga muutis IASB mai lõpus standardit IFRS 16 „Rendiarvestus“. Muudatus tegi rentnike jaoks rendisoodustuse kajastamise oluliselt lihtsamaks ja kaotas nõude käsitleda rendisoodustust lepingu muudatustena, kui see on tehtud COVID-19 tagajärjel ning teatud muud kriteeriumid on täidetud, kirjutab Siim Kannistu, vandeaudiitor ärinõustamisettevõttest KPMG.

COVID-19 pandeemia tõttu peavad paljud rentnikud rendisoodustuste läbirääkimisi rendileandjatega.
COVID-19 pandeemia tõttu peavad paljud rentnikud rendisoodustuste läbirääkimisi rendileandjatega. Foto: pixabay

COVID-19 pandeemia tõttu peavad paljud rentnikud rendisoodustuste läbirääkimisi rendileandjatega. Eelkõige tehakse rendisoodustusi kaubandus- ja teeninduspindade üürnikele, kes on olnud sunnitud oma äripindade uksed sulgema. Tulenevalt pandeemia laiaulatuslikust mõjust võidakse aga soodustusi teha ka büroo-, tootmis- ja teiste pindade rentnikele.

Rendisoodustused võivad olla erinevad: rendimakse ühekordne vähendamine, rendimaksetest vabastamine, rendi vähendamine kindlaksmääratud ajavahemikuks või rendimakse olemuse muutmine (näiteks fikseeritud rendimakse muutub varieeruvaks). Kuidas oleks õige selliseid rendilepingute muudatusi rendileandja ja rentniku raamatupidamises kajastada?

IFRS 16 kohaselt on rendisoodustus sageli oma olemuselt rendilepingu muudatus (lease modification). Rendilepingute muudatuste arvestamine võib praktikas olla keeruline ja ajamahukas, eriti kui lepingute portfell on suur. Muu hulgas peab rentnik tegema uue rendiperioodi ja diskontomäära hinnangu ning rendikohustise ja kasutusõigusvara ümber arvutama.

Lihtsustav erand rentnike jaoks

IASB (Rahvusvaheline Arvestusstandardite Nõukogu) andis muudatusega rentnikele vabatahtliku erandi, mis lubab neid rendilepingute muudatusi, mis on otseselt põhjustatud COVID-19, mitte kajastada kui rendilepingute muudatusi, nagu seda nõuab IFRS 16. See tähendab, et rendikohustist ja kasutusõigusvara ei pea ümber arvutama ning selle asemel võib rendimaksete muutuse kajastada otse kasumiaruandes samal real, kus kajastatakse muutuvaid rendimakseid (variable lease payments). Kui ettevõte otsustab seda erandit kasutada, peab ta selle avalikustama oma raamatupidamise aruandes.

Erandi kasutamiseks peavad olema täidetud järgmised tingimused:

  • rendisoodustuse tulemusena on renditasu sisuliselt sama või väiksem kui vahetult enne muutust makstud renditasu;
  • vähendatakse ainult neid rendimakseid, mida tuleb tasuda 30. juunil 2021 või enne seda;
  • muid olulisi muudatusi rendilepingu tingimustes ei tehta.

Standardi muudatus võeti IASB poolt vastu mai lõpus. Järgmisena peab selle heaks kiitma Euroopa Komisjon, et seda saaksid kasutada ka ettevõtted, kes koostavad aruandeid vastavalt IFRSile, nagu selle on vastu võtnud Euroopa Liit.

Arvestus rendileandjate jaoks

Vastu võetud IFRS 16 muudatus rendileandjate arvestust ei mõjuta.

Rendileandjad peavad jätkuvalt hindama, kas antud soodustus toob endaga kaasa rendilepingu muudatuse või mitte. Rendilepingu muudatuse kajastamine sõltub lepingu liigist.

Kasutusrendilepingute puhul kajastab rendileandja vastavalt IFRS 16le kasutusrenditulu lineaarselt kogu rendiperioodi jooksul. See tähendab, et kui rendiperioodi jooksul laekuvad rendimaksed erinevates summades, siis raamatupidamises kajastatav keskmine igakuine tulu võib erineda rentnikult saadavast rahavoost. COVID-19 tingitud ajutiste rendisoodustuste tõttu võib olla vaja ümber arvutada tulu, mida igakuiselt järelejäänud rendiperioodi jooksul kajastatakse. Kui antud rendisoodustus on märkimisväärne, siis on sellel oluline mõju renditulu arvestusele rendisoodustusega kuudel.

Kapitalirendilepingute puhul lähtub rendileandja standardi IFRS 9 „Finantsinstrumendid“ kapitalirendinõude ümberarvestamise reeglitest.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255