08.04.2022 Reede

Hulk raamatupidamislikke küsimusi pärast äritegevuse ostu Esile tõstetud

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor Foto: erakogu

Eesti osaühing ostis äritegevuse, milles ostulepingu järgi sisaldus laos olev kaup 100 000 eurot, põhivara 20 000 ja äritegevus (patente, brände, kliendilepinguid)120 000 eurot. Ost ei sisalda käibevara, raha, nõudeid ega võlgu.
Oleme üldiselt võtnud väikeste firmade osas lihtsa lähenemise omaks ja kajastanud sidus- ja tütarfirmade ostusid soetusmaksumuses, mida RTJ lahkelt lubab. Konsolideerimisvajadust ei ole, seega küsimus: kuidas kajastada konsolideerimata aruandes sellist soetust, kas võib kajastada lihtsalt soetusmaksumuses kui investeeringut või tuleb rida-realt kajastada ja ostetud põhivarad võtta enda raamatupidamises tavakorras arvele? Varud müüdi edasi, need bilansist kaovad, aga äritegevus ja põhivarad jäävad. Kas mängib rolli ka, kellelt osteti ehk kui osteti ühise valitseva mõju all olevalt firmalt? Samuti soetati ka 100% osalus tütarfirmas ühise valitseva mõju all olevalt ettevõttelt sümboolse hinnaga. Kas korrigeeritud ostumeetodi...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!