13.10.2010 Kolmapäev

Algab füüsiliste isikute 2009. aasta tuludeklaratsioonide järelkontroll

Nendest 6900-st ei ole 3700 oma tuludeklaratsiooni veel üldse esitanud, kuigi Maksu- ja Tolliameti hinnangul on neil see kohustus ja võib tekkida ka kohustus tasuda täiendavat tulumaksu.
Näiteks on inimene saanud maksuvaba tulu kahest kohast korraga ja tema aastane maksuvaba tulu ületab kokku kas 27 000 krooni või pensionäri puhul 63 000 krooni. Või on inimene müünud väärtpabereid, müünud kasvava metsa raieõigust või metsa, saanud elatist, saanud tulusid välismaalt vms.

Ülejäänud 3200 inimest on küll oma tuludeklaratsiooni esitanud, kuid andmete analüüsimisel selgus, et kahjuks pole kõiki tulusid deklareeritud. Välja on jäänud välistulud, metsamaterjali müük, saadud elatis, kinnisvara müük vm.
 
"Järelkontroll ei tähenda seda, et alati määratakse ainult juurde täiendavat tulumaksu, vaid et hoopis Maksu- ja Tolliametil tuleb tulumaksu tagastada. Nimelt on maksumaksjal lisaks kohustusele deklareerida kõik oma tulud ka õigus kasutada maksusoodustust nt eluasemelaenu intressidelt, koolituskuludelt, annetustelt jne. Lõplik juurdemaksmisele/tagastamisele kuuluv summa saadakse tulude-kulude kogumis," ütles MTA teeninduskorralduse osakonna juhtivspetsialist Hannes Udde.
 
Nii näiteks eelmise, 2008. a tuludeklaratsioonide järelkontrolli tulemusena tagastati 252 inimesele üle poole miljoni krooni tulumaksu, juurde aga pidid 1953 inimest maksma üle 6 miljoni krooni tulumaksu.
 
2009. a eest esitati Maksu- ja Tolliametile üle 562 000 tuludeklaratsiooni, mille alusel kuulus tagastamisele 1,75 miljardit krooni tulumaksu, juurde määrati 249 miljonit krooni.
 
Lisainfot saab Maksu- ja Tolliameti füüsiliste isikute maksustamise infotelefonil 8800811.

MTA


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!