01.08.2022 Esmaspäev

Vitsur: inimestel on raske kiirelt tarbimisharjumusi muuta

LHV majandusanalüütiku ja endise presidendi majandusnõuniku Heido Vitsuri sõnul pole kiire hinnatõusu tingimustes jaekaubandusmahtude suhteliselt aeglases vähenemises midagi anomaalset, kuna inimestel on raske oma tarbimisharjumusi kiirelt muuta. 
LHV majandusanalüütik ja endise presidendi majandusnõunik Heido Vitsur
LHV majandusanalüütik ja endise presidendi majandusnõunik Heido Vitsur Foto: RUP

Statistikaameti andmetel oli jaekaubandusettevõtete müügitulu juunis 915 miljonit eurot, võrreldes eelmise aasta sama kuuga vähenes müügitulu püsivhindades 1 protsendi. 

"Minu arust selles suhteliselt väikeses kahanemises midagi iseäralikku siiski ei ole. Esiteks seepärast, et inimeste sissetulekud/palgad on ka sel aastal küllalt kiirelt kasvanud. Teiseks inimesed ei suuda või ei taha, eriti siis kui neil mingisuguseid reserve on, oma igapäevaseid ja rutiinseid tarbimisharjumusi väga kiirelt muuta," selgitas Vitsur BNS-ile. 

Juulis kiirenes hinnatõus Eestis veelgi, ulatudes Eurostati andmetel aastases arvestuses juba 22,7 protsendini. 

"Alguses püütakse kokku hoida teist tüüpi kulutuste arvelt – lükatakse mõni reis, suurem ost või remont edasi, liigutakse vähem ringi ja nii edasi. Lõpuks tuleb arvestada ka sellega, et meil on praegu tarbijaid mõnevõrra rohkem ja et paljud inimesed püüavad hinnatõusu kartuses mingisuguseid asju ka ette ära osta," rääkis analüütik. 

Kõigele vaatamata on Vitsuri sõnul tarbijate käitumises toimunud pööre siiski selgelt tajutav. "Kui mais jaekaubanduses müügimahu kasvutempo kahanes, siis nüüd ta vähenes ja tõenäoliselt näeme me kahanemist ka järgnevates statistikaameti uudistes," prognoosib Vitsur.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!