10.05.2018 Neljapäev

Välismessitoetuse abikõlblikke kulusid võiks laiendada

Riik plaanib hakata toetama väike- ja keskmise suurusega ettevõtjaid valdkondlikel välismessidel osalemiseks. Eesti Kaubandus-Tööstuskoda toetab riigi algatust ja leiab, et selline toetusmeede peaks olema pidevalt ja piisavas mahus kohalikele ettevõtjatele kättesaadav. Siiski võiks koja hinnangul laiendada messil osalemiseks abikõlblike kulude ringi.

Toetust antakse messil eksponendina osalemiseks eesmärgiga toetada töötlevas tööstuses ning nutika spetsialiseerumise kasvualade valdkonnas tegutsevate väike- ja keskmise suurusega ettevõtjate uutele turgudele sisenemist. Samuti investeeringute soodustamist välismaal.

Välismessidel osalejatelt eeldatakse, et neil on olemas piisav tootmis- ja müügivõimekus. Piisavalt võimekaks hinnatakse ettevõtteid, kes suudavad tagada kõik messil osalemisega seotud kulud, arvestades keskmiseks messil osalemisega seotud kuluks 10 000 eurot messi ja ettevõtja kohta. Toetuse minimaalne summa projekti kohta on 3000 eurot ja maksimaalne summa 50 000 eurot.

Riik peab abikõlblikuks kulusid, mis on vajalikud toetuse andmise eesmärgi ja tulemuse saavutamise elluviimiseks. Välismessitoetuse raames on abikõlblike kuludena nimetatud messikorraldajale makstavad kulud: välismessi registreerimiskulu, messistendi pinna üürikulu, välismessi kindlustuskulu, messipääsme ja akrediteerimiskulu, eksponendi sissekandmise kulu messi ametlikku kataloogi ja elektroonilisse andmebaasi ning messikorraldajalt või tema partnerilt ostetud haldusteenuste kulu.

Tavaliselt tellib ühisstendi korraldaja messikeskusest küll pinna, aga sellisel juhul tuleb eraldi tellida ka veel ehitus (enamasti Eestist), mööbel ja muu inventar (kas kohapealt või Eestist). Suurema osa üldistest messil osalemisega seotud kulutustest moodustavad seega messistendi ehituse ja teostusega ning vajalike eksponaatide transportimisega seotud kulud (sh sellega seotud muud kulud, nt kindlustus- ja tollikulu).

Seetõttu tegi kaubanduskoda ministeeriumile ettepaneku lugeda abikõlblikeks kuludeks ka messistendi teostuse ning kujundamisega seotud kulud, samuti messistendi ja eksponaatide messile ja tagasi toimetamisega seotud transpordikulud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!