07.08.2018 Teisipäev

Tarbijahinnaindeks tõusis juulis aastaga 3,5 protsenti

Tarbijahinnaindeks tõusis juulis aastaga 3,5 protsenti ja võrreldes juuniga 0,1 protsenti.

Kaubad olid 2017. aasta juuliga võrreldes 2,9 protsenti ja teenused 4,4 protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta juuliga võrreldes tõusnud 10,1 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad 1,7 protsenti, teatas statistikaamet.

2017. aasta juuliga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim eluase, mis andis kogutõusust ligi kolmandiku. Sellest omakorda üle poole tõi kaasa kodudesse jõudnud elektri 16,9-protsendiline kallinemine. Üle neljandiku kogutõusust andis mootorikütus. Bensiin oli 19,3 protsenti ja diislikütus 16,8 protsenti kallim kui 2017. aasta juulis.

Suuremat mõju indeksile avaldas veel alkohoolsete jookide 9-protsendiline ja tubakatoodete 7,6-protsendiline kallinemine. Võrreldes eelmise aasta juuliga on õlu kallinenud 11,7 protsenti. Toidukaupadest on mulluse juuliga võrreldes enim kallinenud külmutatud puuvili ja marjad ehk 26 protsenti ning munad 22 protsenti ja odavnenud kartul ning suhkur vastavalt 30 ja 23 protsendiga.

Juuniga võrreldes olid juulis tarbijahinnaindeksi suurimateks mõjutajateks ühelt poolt rõivaste ja jalatsite soodusmüügid ning teisalt eluase, kus kodudesse jõudnud elekter kallines kuuga 5,8 protsenti. Suuremat mõju kuumuutusele avaldasid veel alkohoolsed joogid, mis juunikuiste soodushindade lõppemise järel kallinesid 3,1 protsenti.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes