17.02.2023 Reede

Täiendavaid mehhanisme elektrihinna kompenseerimiseks ettevõtjatele kavandamisel ei ole

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda tegi möödunud aasta detsembris koos Eesti Tööandjate Keskliidu ja 19 ettevõtlusorganisatsiooniga pöördumise Vabariigi Valitsuse poole ettepanekuga luua ajutised toetusmeetmed Eesti ettevõtetele kõrge elektrihinna hüvitamiseks.

Töökohtade ja riigi maksutulu säilitamiseks tehti pöördumisega Vabariigi Valitsusele neli ettepanekut.
Töökohtade ja riigi maksutulu säilitamiseks tehti pöördumisega Vabariigi Valitsusele neli ettepanekut. Foto: unsplash

Töökohtade ja riigi maksutulu säilitamiseks tehti pöördumisega Vabariigi Valitsusele neli ettepanekut: vabastada ettevõtjad ajutiselt elektri võrgutasu maksmisest, vabastada ettevõtted taastuvenergia tasust, hüvitada ka ettevõtetele osa hinnalage ületavast elektrihinnast ning laiendada universaalteenust kõigile ettevõtetele.

Tänaseks on koda saanud ettepanekute osas vastuse majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist. Oma vastuses juhib ministeerium tähelepanu, et aitamaks ettevõtjatel toime tulla kõrgenenud elektrihindadega on ellu kutsutud universaalteenus lisaks kodutarbijatele ka äriühingutele. Ühtlasi selgitatakse vastuses, millest on tekkinud energiahindade tõus ja tuuakse välja, et riik on küll otsustanud leevendada elektrihinna tõusu mõju kõige haavatavamatele, kuid toetuste laiendamist lausaliselt kõikidele ettevõtetele ei pea nad mõistlikuks.

Ministeerium vastas, et esiteks ei ole ette näha, et Euroopa pöörduks tagasi Venemaa odavamate energiakandjate kasutamise poole. Pikemas ettevaates aitab riigi majandusarengule ning ettevõtete konkurentsivõimele toetustest ja subsiidiumitest rohkem kaasa majanduse kiire kohanemine uue olukorraga. Turuhinna poolt antav signaal motiveerib kõige paremini energiasäästu ning elektritarbimise juhtimist, mis on energiasüsteemi optimaalseks toimimiseks vajalik.

Teiseks tõi ministeerium välja, et elektritarbimise osatähtsus on ettevõtte kogukuludes enamike majandusharude puhul siiski üsna madal ja valdavat ohtu ettevõtete maksejõulisusele elektrituru hinnaliikumistest ei tulene. Ministeerium tunnistab, et kindlasti on ettevõtteid, kelle jaoks on kõrge elektrihind väga muret tekitav, aga tegemist ei ole üleüldise probleemiga, mida peaks lahendama laiaulatuslike toetustega.

Kolmandaks tõi ministeerium välja, et Euroopa Liidu riikides on suhtumine elektrihinnatõusu kompenseerimisele siiski erinev (näiteks Taani) ning Euroopa Komisjon on soovitanud liikmesriikidel üleüldiseid toetuseid vältida.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255