27.08.2013 Teisipäev

Swedbank: käesoleval aastal aeglustub Eesti majanduskasv 1,9%-ni

Maailmamajanduse kasv nihkub rohkem arenenud majanduste suunas ja Swedbanki prognoosi kohaselt on majanduskasvu aeglustumine saavutanud oma põhja. Viimase nelja kuuga on euroala majanduses toimunud küllaltki järsk pööre paremuse suunas. Samas on Eesti peamiste kaubanduspartnerite majanduse taastumine edasi lükkunud, mis on takistuseks meie ekspordi kasvu kiirenemisele. Võrreldes kevadise prognoosiga alandasime märkimisväärselt Venemaa ja Soome majanduskasvu ootusi.

Swedbank: käesoleval aastal aeglustub Eesti majanduskasv 1,9%-ni
Swedbank: käesoleval aastal aeglustub Eesti majanduskasv 1,9%-ni Foto: PM

„Peamiselt investeeringute languse mõjul aeglustus SKP reaalkasv aasta esimesel poolel järsult. Meie kaubanduspartnerite alanenud nõudluse kõrval aeglustavad sellel aastal majanduskasvu nii investeeringute vähenemine kui eratarbimiskulutuste tagasihoidlikum kasv. Majanduskasv aeglustub sellel aastal seetõttu 1,9%-ni. Käesoleva aasta teisel poolel ootame koos välisnõudluse paranemisega majanduskasvu kiirenemist - järgmisel aastal 3,9%ni ja 2015. aastal 4,2%ni,“ märkis Swedbanki peaökonimist Tõnu Mertsina.

„Kui 2013. aastal panustab SKP kasvu kõige enam eratarbimine, siis, 2014-2015. aastal suurenevad selle kõrval ka investeeringud. Eratarbimise ja investeeringute tasakaalustatum panus tagab majanduskasvu parema jätkusuutlikkuse,“ sõnas ta.

Kuigi tööpuudus aegamööda väheneb, on ettevõtetel raskusi personali leidmisel. See avaldab survet palkade tõstmiseks. Swedbanki eelduste kohaselt ei tõsteta aga tööjõukulusid pikema perioodi vältel kasumite arvelt. Kuna tööhõive kasv aeglustub, peab tööjõu tootlikkus kasvama ning selle panus majanduskasvu suurenema.

Inflatsioon on taandumas. Käesoleval aastal on hinnakasvu panustanud olulisel määral elektri- ja toiduainehindade tõus. 2014. aastal elektri hinnatõusu mõju kaob ning maailmaturult tulenev hinnasurve kütuse ja toiduainehindadele väheneb. 2015. aastal tarbijahindade kasv mõnevõrra kiireneb, sest tööjõukulude kasvust tulenev surve hindadele suureneb.

„Meie hinnangul aeglustub hinnakasv tänavu 3,3%-ni, järgmisel aastal 2,8%-ni ning kiireneb seejärel 2015. aastal 2,9%-ni,“ lisas Mertsina.

Täismahus Swedbanki majandusprognoos on kättesaadav siit: http://www.swedbank-research.com/estonian/eestimajandus/2013/q3/index.csp.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference