12.08.2020 Kolmapäev

SEB: tarbijate käibemahud taastusid juulis eelmise aasta tasemeni

SEB kaardikasutuse statistika kohaselt on eestimaalaste käibemahud juulikuus jõudnud eelmise aasta tasemele; samuti on viimastel kuudel mõneti kasvanud kulutused meelelahutuse- ja turismisektoris.

Ka meelelahutussektori kulutused on hakanud taastuma, olles hetkel ligikaudu 17 protsenti madalamad kui eelmisel aastal.
Ka meelelahutussektori kulutused on hakanud taastuma, olles hetkel ligikaudu 17 protsenti madalamad kui eelmisel aastal. Foto: pexels

Kui aprillis kulus SEB andmete kohaselt reisimisele eelmise aastaga võrreldes ligi 90 protsenti vähem raha, siis juulis on kulutused selles sektoris veidi taastunud, olles hetkel 40 protsenti madalamal tasemel kui mullu, teatas pank. 

Ka meelelahutussektori kulutused on hakanud taastuma, olles hetkel ligikaudu 17 protsenti madalamad kui eelmisel aastal. Aastatagusega võrreldes jõudsid samale tasemele aga eestlaste kulutused kohvikutes ja restoranides, olles isegi ühe protsendi võrra suuremad.

Vaatamata sellele, et paljudes valdkondades on kulutuste tase Eesti tarbijate vaates taastunud, ei pruugi see ettevõtete seisukohast varasema heaolu taset tähendada, kuna turismi, majutuse ja toitlustuse sektoris on suur roll välisturistide kulutustel,

nentis SEB Balti kliendianalüüsi ja andmeteaduse juht Lennart Kitt pressiteates. 

Ta lisas, et kuigi eestimaalaste tarbimisvalmiduse taastumine on kindlasti positiivne märk, on kindel ka see, et ainult nende andmete põhjal ei saa veel rääkida majanduse täielikust taastumisest, sest madala aktiivsusega turismihooaeg mõjutab ka teisi reisisektoriga seonduvaid ettevõtteid.

"Vaadates meelelahutuse ja toitlustuse sektorite mahtude kasve käesoleva aasta alguses, nägime korralikku tõusutrendi. Meelelahutuse valdkonnas kasvasid elanikkonna kulutused veebruarite võrdluses 24 protsenti ning samal ajal oli ka toitlustusvaldkond näidanud 17-protsendist kasvu," märkis Kitt. 

Alates märtsist vähenesid kulutused nendes sektorites Kitti sõnul aga ligi kolmandiku, ning aprillis 65 protsendi võrra võrreldes aastataguste mahtudega. "Seega, kuigi toitlustussektoris näeme nüüd eestimaalaste enam-vähem eelmise aasta tasemele taastunud tarbimist, võime mõnevõrra küll rõõmustada," lisas Kitt. 

Suurenenud kulud reisimise ja meelelahutuse valdkonnas on juulis veidi tasakaalustanud seni kõrgel püsinud kulutusi disaini, remondi ja kodusisustuse valdkonnas. Kui veel juunis olid kulutused kodude ja aedade parandamisele aastatagusega võrreldes 20 protsenti suuremad, siis juulis oli näitaja 10 protsendi võrra suurem kui mullu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!