25.05.2023 Neljapäev

SEB: inflatsiooni aeglustamine võib majanduses kaasa tuua kriisi

SEB privaatpanganduse strateegi Sander Danili võib keskpankadel õnnestuda rahapoliitika karmistamise lõpetamine enne, kui see põhjustab majanduses mõne tõsisema kriisi, kuid olukorra muudavad ettearvamatuks mõned äärmuslikud riskid. 

Majandusolukorra muudavad ettearvamatuks ootamatud riskid.
Majandusolukorra muudavad ettearvamatuks ootamatud riskid. Foto: pixabay

"Esmapilgul paistab pilt ilus, kuna globaalsed aktsiaturud lõpetasid aprilli plussmärgiga, volatiilsus alanes ning võlakirjade tootlus stabiliseerus. Turgude rahunemisele aitas kaasa lootus, et märtsis mitme panga maksejõuetuks muutumisega kaasnenud pangandussektori stress on lahendatud. Nüüdseks on paraku selge, et see lootus oli enneaegne, sest mai algus on sama teema taas päevakorda tõstnud," nentis Danil pressiteates.

Ta märkis, et selle aasta esimestel kuudel on nähtud suuri kõikumisi võlakirjade tootluses, kuid nelja kuu kokkuvõttes on muutus tegelikult väike. "Näiteks veebruaris ja märtsi alguses kerkis järsult ootus selles osas, milline saab olema USA Föderaalreservi baasintressimäär tänavuse aasta lõpuks. Pangandussektori raskuste tõttu märtsis see ootus järsult kukkus ning sealt alates on jällegi tasapisi kerkinud. Intressiootuse taastumise taga on endiselt kõrge alusinflatsioon, kuid püsib ka hirm, et keskpangad lähevad intressitõstmisega liiale ning põhjustavad majandusele eeldatust suuremat kahju," selgitas strateeg. 

Mitme USA panga raskused viitavad Danili vaates, et senise rahapoliitikaga on Föderaalreserv viinud pangandussektori valuläve piirile – pakkudes raskustes pankadele täiendavat likviidsust, hoidis keskpank küll ära kriisi kiire levimise, kuid hoiuste väljavool sektorist on jätkunud ning stressi algpõhjus pole tema sõnul lahenenud. "Aktsiaturu senine tagasihoidlik reaktsioon uutele pangandusstressi ilmingutele näitab investorite usku, et keskpangad ja valitsused pakuvad neile ringkaitset ning päästavad vajaduse korral taas päeva. Kui aga keskpangad jätkavad karmi rahapoliitikaga, siis võidakse see usk seada lähiajal kahtluse alla," tõdes Danil.

Negatiivsete turusignaalide seas paistab Danili hinnangul silma keskpankade edasine rahapakkumise vähendamine. "Kuigi USA keskpank pakkus märtsis pankadele laiema kriisi vältimiseks mahukaid likviidsussüste, on praeguseks uuesti võetud suund keskpanga bilansi vähendamisele. Euroopa keskpank plaanib samuti jätkata oma bilansimahu kahandamist ning Jaapani keskpangalt oodatakse lähemal ajal rahatrüki lõpetamist. Kui kõik sarnased vihjed kokku võtta, siis võib eeldada, et globaalne rahapakkumine tõmbub koomale ning finantsturud peavad arvestama samade likviidsuse vähenemise trendidega, nagu me nägime eelmisel aastal," selgitas strateeg. 

Siiski, samal ajal kui finantstingimuste halvenemine võib majandust järsult jahutada, leidub Danili arvates ka mitu positiivset, turge toetavat signaali. Näiteks, kuigi börsifirmade esimese kvartali kasumiootust oli varem kärbitud, suutsid ettevõtted, kes praeguseks on oma majandustulemused avaldanud, neile seatud ootust enamasti ületada. Lisades siia teenindussektori ja tööturu jätkuva tugevuse, võiks Danili hinnangul arvata, et sügava majanduslanguse risk ei ole väga suur.

Nii USA-s kui ka Euroopas on märke, et inflatsioon aeglustub. Seda hoolimata väga madalal püsivast töötuse tasemest, mis viitab võimalusele, et palgakasv pidurdub ka ilma töötute arvu järsu kerkimiseta. Kokkuvõtlikult jätavad need signaalid ukse avatuks sellisele stsenaariumile, kus keskpangad siiski suudavad langetada inflatsiooni soovitud tasemele ilma suurt majanduslangust põhjustamata,

leiab ta. 

Danili vaates võib öelda, et ees on mitu rasket proovikivi, mis peaksid andma selgema pildi, millise trajektoori arenenud riikide majandus võtab. "Praeguses makrokeskkonnas pole võimalik korraga saavutada soovitud inflatsioonitaset ja tugevat majandust, mistõttu kuskilt tuleb järele anda. Hea uudis on see, et endiselt on võimalik ka majanduse pehme maandumise stsenaarium nullkasvu läheduses. Teisalt on halb uudis see, et niisugust tasakaalu inflatsiooni langetamise ja majanduskasvu vahel on äärmiselt keeruline saavutada ning mainitud riskid muudavad olukorra pingeliseks," tõdes ta.

"Kui majanduses miski ei murdu enne, kui inflatsioon piisavalt alaneb, siis tekib võimalus uue kasvutsükli alguseks juba järgmisel aastal. Kui aga kuskilt peaks kärisema, siis on seda rahapoliitika muudatusega peaaegu võimatu kiirelt lappida. Kuni USA ja Euroopa ei anna selget märki rahapoliitika lõdvendamisest, jätkab majanduskasvu ootus tõenäoliselt langust ning riskid püsivad ebamugavalt kõrgel," võttis strateeg kokku.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255