06.11.2020 Reede

Rahandusministeerium: hinnalangus on nüüdseks kestnud seitse kuud

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütiku Kristjan Pungase sõnul on hinnalangus Eestis nüüdseks kestnud seitse kuud ning kui paar kuud tagasi ennustati pidurdumist, siis COVID-19 leviku teise laine valguses pole seda toimunud.

Analüütiku sõnul on osalt suure odavnemise taga sügisene koolivaheaeg, kui suure nõudluse tõttu on piletid tavapärasest kallimad, mida aga seekord koroona tõttu ei juhtunud.
Analüütiku sõnul on osalt suure odavnemise taga sügisene koolivaheaeg, kui suure nõudluse tõttu on piletid tavapärasest kallimad, mida aga seekord koroona tõttu ei juhtunud. Foto: pexels

"Statistikaameti andmetel langesid hinnad oktoobris eelmise kuuga võrreldes 0,5 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes suurenes tarbijahindade langus 1,5 protsendini," ütles Pungas pressiteate vahendusel.

Ta lisas, et euroalal püsis hinnalangus 0,3 protsendil – teenuste hinnatõusu pidurdumist tasakaalustas toidu mõningane kallinemine.

"Hindu survestab kriisi käigus tugevamalt pihta saanud tegevusalade käekäik. Lisaks põhjustasid oktoobris hinnalanguse ajutise süvenemise erinevad sooduskampaaniad nii toidule kui tööstuskaupadele," märkis analüütik.

Pungas tõi välja, et COVID-19-st rohkem mõjutatud sektoritest on tehingumahud kinnisvaraturul jõudnud pea aastataguse tasemeni ja selle taustal on ka üürihinnad osaliselt taastunud.

Sügisese madalhooaja saabudes on tunduvalt kehvem olukord reisijateveos ja majutuses,

tõdes analüütik ja selgitas, et lennukipiletid olid oktoobris pea 40 protsenti odavamad kui aasta tagasi.

Analüütiku sõnul on osalt suure odavnemise taga sügisene koolivaheaeg, kui suure nõudluse tõttu on piletid tavapärasest kallimad, mida aga seekord koroona tõttu ei juhtunud. "Hotellide hinnad on reisimispiirangute ja välisturistide vähesuse tõttu langenud pea viiendiku," nentis Pungas. 

"Toorainetest on kriisile tundlikumad nafta hinnad, mis on viimastel kuudel olnud kolmandiku madalamad aastatagusega võrreldes. Lisaks kütusehindadele hoiab energiahindu meil languses soodsam börsielekter," ütles Pungas.

Ta nentis, et seevastu on toidutoorme hinnad välisturgudel kevadiselt madaltasemelt tugevnenud nõudluse tõttu kiirelt taastunud ning on nüüdseks jõudnud aasta alguse ehk kriisieelsele tasemele.

"Toidu hinnaarengud välisturgudel jõuavad meile mõningase viitajaga. Oktoobris mõjutasid toidu ja alkoholi hindu suuremal määral sooduskampaaniad," ütles analüütik.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes