07.08.2020 Reede

Rahandusministeerium: energiahinnad veavad tarbijahindade langust

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütiku Kristjan Pungase sõnul veavad Eestis hinnalangust ligi kümnendiku odavnenud energia- ehk mootorikütuse ja elektri hinnad, lisaks on teenuste inflatsioon koroonakriisi mõju tõttu jätkuvalt nullilähedane.

Hinnalangust veavad kütuse- ja elektrihind.
Hinnalangust veavad kütuse- ja elektrihind. Foto: pexels

"Suuremal määral on see avaldunud hotellide, laevapiletite ja üürihindades, mis on vastavalt 24 protsenti, 14 protsenti ja 9 protsenti odavamad kui aasta tagasi. Samas osa teenuseid nagu meelelahutus ja tervishoid ei ole muutunud majandusolud mõjutanud ja nendes on hinnad aastaga 6 kuni 7 protsenti tõusnud," ütles Pungas pressiteates.

Ta lisas, et Eestis jäi tarbijahindade languse põhi maikuusse ning on nüüdseks stabiliseerunud -1 protsendi juures.

"Piirangute lõdvendamise ja majanduste järk-järgulise avanemisega on maailmamajanduse tervist ja lähiväljavaadet peegeldavad indikaatorid kiirelt taastuma hakanud," ütles Pungas.

Analüütik lisas, et vaatamata võimaliku teise laine riskidele kerkis majandusaktiivsuse indeks (PMI) euroalal juulis kahe aasta kõrgeimale tasemele. "Sellega on ühtlasi kaasnenud ka nafta ja toidutoorme hindade osaline taastumine kevadel saavutatud põhjadest," selgitas Pungas.

Augustis võib tarbijahindade langus ajutiselt süveneda, kuid edaspidi peaks mõnevõrra pidurduma. Aasta kokkuvõttes jäävad hinnad väiksesse langusesse,

märkis analüütik Pungas.

Statistikaameti andmetel jäid hinnad juulis eelmise kuu tasemele ning aasta varasemaga võrreldes ulatus tarbijahindade langus 0,9 protsendini. Euroalal kiirenes inflatsioon tööstuskaupade kallinemise ja energiahindade languse pidurdumise tõttu esialgsel hinnangul 0,4 protsendini. 

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!