16.04.2021 Reede

PwC uuring: Eesti tippjuhid on majanduse olukorra osas optimistlikud

Ligi 300 Eesti, Läti ja Leedu tippjuhi seas PwC (PricewaterhouseCoopers) poolt läbi viidud uuringust selgus, et Eesti tippjuhid on maailma majanduse osas Baltikumi siseselt kõige lootusrikkamad – enam kui pooled küsitletud tippjuhtidest usuvad maailma majanduskasvu kiirenemisse järgneva 12 kuu jooksul. 

SEB privaatpanganduse strateeg ja majandusanalüütik Peeter Koppel, PwC Eesti juhtivpartner Tiit Raimla ning PwC Eesti juhtimiskonsultatsioonide osakonna juhataja Erki Mägi.
SEB privaatpanganduse strateeg ja majandusanalüütik Peeter Koppel, PwC Eesti juhtivpartner Tiit Raimla ning PwC Eesti juhtimiskonsultatsioonide osakonna juhataja Erki Mägi. Foto: PwC

“Baltikumi uuringut viiakse läbi igal aastal samaaegselt PwC globaalse tippjuhtide küsitlusega. Mõlema uuringu puhul on märgata hoiakutes ja prognoosides optimismi,” rääkis PwC Eesti juhtivpartner Tiit Raimla. “Lausa 76% globaalsetest tippjuhtidest arvab, et majanduse olukord käesoleva aasta jooksul paraneb. Kindlasti on kasvuootused on seotud viiruse üle kontrolli saamise, vaktsineerimise, piirangute leevendamisega,” lisas ta.

Globaalsete tippjuhtide nägemuses on koroonapandeemia mõju olnud Raimla sõnul kahepalgeline – ühelt poolt on see kiirendanud turul uuendusi ja transformatsiooni, teisalt aga võimendanud ka negatiivseid nähtuseid nagu küberrünnakud ja valeinfo levik.

Maailma tippjuhid usuvad, et globaalne majandus taastub kiiresti tänu digitaliseerimisest tekkivale produktiivsuse kasvule,

rääkis ta.

“PwC on tippjuhtide uuringuga kaardistanud maailmamajanduse kasvuperspektiivi  juba üle 24 aasta ja tänavu püstitati ka üks rekord. Nimelt sel aastal on globaalsete tippjuhtide optimism majanduse perspektiivide suhtes peaaegu 20 protsendipunkti võrra kõrgem kui ajalooline optimismi rekord,” tõdes Raimla. “Võrdluseks – eelmise aasta jaanuaris, enne globaalset kriisi,  arvas vaid 22% globaalsetest tippjuhtidest, et maailma majandus aasta jooksul kasvab.”

Ka Baltikumi tippjuhtide seas on optimism tuleva aasta globaalse majanduskasvu osas oluliselt kasvanud, kuid jääb siiski selgelt globaalsele optimismile alla. “Baltikumi siseselt on Eesti tippjuhid kõige lootusrikkamad – enam kui poolte Eesti tippjuhtide hinnangul maailma majanduskasv järgmise 12 kuu jooksul kiireneb, kolmandik arvab, et jääb samaks, ja vaid iga kuues eeldab globaalse majanduskasvu aeglustumist,” rääkis Raimla.

Läti tippjuhid on veidi konservatiivsemad kui eestlased ning nendest suurem hulk eeldab, et  majanduskasv on aeglustumas. Baltikumist kõige negatiivsemalt on globaalsete majandustrendide osas meelestatud Leedu tippjuhid. Neist vaid 42% usub, et majandus järgmise 12 kuu jooksul kasvab kiiremini kui sel aastal, iga viies arvab, et majanduskasvu tempo langeb ja 39% arvab, et jääb samale tasemele. 

Vaadates laiemalt Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni, on optimism majanduskasvu kiiruse osas kõrgem kui Baltikumis, kuid madalam kui globaalsel tasandil.

Eesti majanduse kasvu osas on 56% Eesti tippjuhtidest optimistlikult meelestatud: kolmandik usub, et majanduse olukord jääb samaks ja vaid iga kuues arvab, et majanduskasv aeglustub veelgi. 

Tuginedes globaalse uuringu vastustele hindab PwC maailma järgmise aasta majanduskasvuks 4,5-5%. See on kooskõlas ka IMFi hinnanguga, mis ennustab 5,5% kasvu, ja Maailmapanga hinnanguga, mis prognoosib kasvu suuruseks 4%. Sarnases suurusjärgus kasvu prognoosib ka eraldiseisev PwC uuring “Global economy watch”, mille kohaselt peaks maailma majandus taastuma pandeemiaeelsele tasemele kas 2021. aasta neljandas kvartalis või 2022. aasta alguses.

PwC globaalses uuringus osales rohkem kui 5000 tippjuhti üle kogu maailma. PwC Baltikumi uuringus osales ligi 300 tippjuhti Eestist, Lätist ja Leedust.

Uuringud täismahus:

PwC Baltikumi tippjuhtide uuring 2021 on kättesaadav siit: https://www.pwc.com/ee/et/press/eesti-tippjuhtide-arvamusuuringud/ceo-survey-baltikumi-raport-2021.html

PwC globaalne 24. CEO Survey on kättesaadav siit: www.ceosurvey.pwc

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference