gif Company 930x140 ee

 

06.11.2018 Teisipäev

Prantsusmaa üritab päästa EL-i-ülese digiteenuste maksu ettepanekut

Prantsusmaa teatas 6. novembril, et on nõus lükkama edasi Euroopa Liidu ülese maksu kehtestamist tehnoloogiahiidudele, et päästa Iirimaa ja Põhjamaade vastuseisu tõttu laguneda ähvardav ettepanek.

Paris ärgitab EL-i riike kehtestama uut maksu tagamaks, et üleilmsed tehnoloogiahiiud nagu Facebook ja Google maksavad õiglase osa oma maksudest.

Nüüd aga ütles Prantsuse rahandusminister Bruno Le Maire, et Prantsusmaa on Saksamaaga ühel meelel, et maksu kehtestamine tuleks edasi lükata ja otsima tuleks asuda rahvusvahelisemat lahendust.

Saksa rahandusminister Olaf Scholz toetas 5. novembril Euroopa-ülest maksu, kuid vaid siis, kui laiemat lahendust ei leita "aasta-pooleteise jooksul".

Pärast saabumist EL-i rahandusministrite kohtumisele Brüsselis ütles Le Maire, et EL-i eelnõuettepanekut "ootab heakskiitmine 2018. aasta detsembris..., kuid oleme avatud selle jõustumise edasilükkamisele, et anda OECD-le (Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioonile) aega teha ulatuslikum ettepanek."

"Selles pole härra Scholziga mingeid erimeelsusi. Jagame sama analüüsi. Lahendada tuleb tehnilised raskused ja peame need lahendama järgmise nelja nädala jooksul," ütles Le Maire.

Prantsusmaa ja Euroopa Komisjon edendavad esialgset blokiülest lahendust, kuniks maailma suurima majandusega riike koondav OECD suudab kokku panna rahvusvahelise lahenduse.

Pariis argumenteerib, et see aitaks EL-i peavoolu poliitikutel koguda hääli mais toimuvate europarlamendi valimiste eel. Oodatakse, et valimistel läheb hästi Brüsseli-vastastel populistidel.

Aga Iirimaa, mis võõrustab mitme USA tehnoloogiahiiu Euroopa peakorterit, juhib väikest, peamiselt Põhjamaadest koosnevat gruppi maksu vastu. Nemad argumenteerivad, et see karistaks ka Euroopa firmasid ning kutsuks esile Washingtoni raevu.

"Poliitikas on kõik võimalik, kuid arvan, et digiteenuste maksus leppele jõudmist on väga raske näha," ütles Taani rahandusminister Kristian Jensen.

Arvestades seda, kuidas maksu on raamitud USA ettevõtete sihikulevõtmisena, siis loomulikult Ühendriigid reageerivad, hoiatas ta.

Ettepanekuga tahetakse ka takistada teistel riikidel kehtestada omaenda digimaks, et vältida digimaksu lapiteki tekkimist Euroopas.

Mõned EL-i liikmesriigid nagu Ühendkuningriik, Hispaania ja Itaalia, töötavad välja oma versiooni digimaksust. Oma skeemi koostavad ka Singapur ja India.

gif Company 930x140 ee

 

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes