14.05.2015 Neljapäev

Olukord tööturul muutub tööandjate jaoks üha raskemaks

Swedbanki hinnangul muutub olukord tööandjate jaoks tööturul üha raskemaks, kuna töötajaid tuleb otsida teiste ettevõtete juurest, mis survestab omakorda palgakasvu.

Kuna veel rakendamata tööjõuressurss järjest väheneb, tuleb uusi töötajaid järjest enam otsida teiste tööandjate juurest.
Kuna veel rakendamata tööjõuressurss järjest väheneb, tuleb uusi töötajaid järjest enam otsida teiste tööandjate juurest. Foto: PM

Kuna veel rakendamata tööjõuressurss järjest väheneb, tuleb uusi töötajaid järjest enam otsida teiste tööandjate juurest. See survestab omakorda palgakasvu, kommenteeris Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik pressiteate vahendusel tööturu statistikat.

"Tööturul on pinged kasvanud, kuna tööealine elanikkond väheneb, hõive määr on juba niigi kõrge ja tööpuudus alaneb veelgi. Tööealiste elanike arv väheneb Eestis väga kiiresti. Eelmise aasta jooksul vähenes tööealine rahvastik Eestis 7500 inimese võrra ehk Paide linna jagu," tõdes Elmik.

Tööhõive määr ehk tööga hõivatute osatähtsus 15–74-aastases rahvastikus on Eestis üle Euroopa Liidu keskmise, samas allpool Saksamaa, Rootsi või Taani taset, märkis ta. Seega on Elmiku sõnul Eestil veel ruumi hõive määra suurendamiseks, pakkudes näiteks teatud ühiskonnagruppidele senisest paindlikumaid töötamise võimalusi.

"Esimese kvartali numbrid näitavad, et palgad kasvavad Eestis jätkuvalt oluliselt kiiremini kui tootlikkus ehk SKP ühe hõivatu kohta," ütles Elmik BNS-ile.

Ta märkis, et Soomes on palgatase Eestiga võrreldes mitu korda kõrgem, nii et isegi, kui palgakasv jätkub Eestis senises tempos, kulub Soome tasemele järgi jõudmiseks veel väga palju aastaid. "Emigratsioon on vähenenud, kuna paljud, kes on soovinud välismaale minna, on seda juba teinud," tõdes ta.

Eesti tööturu statistika sisaldab välismaal hõivatuid, märkis Elmik. Neid oli esimeses kvartalis Statistikaameti hinnangul kokku 17 000, neist 11 000 Soomes.

Selle aasta esimeses kvartalis kasvas hõivatute arv eelmise aasta sama ajaga võrreldes 17 000 inimese võrra ehk 2,9 protsenti. Hõive kasvust pool tuli teenindussektorist. Seda mõjutas Swedbanki hinnangul ilmselt töötajate registreerimise kohustuse sisseviimine eelmise aasta juulis. Maksu- ja tolliameti andmete järgi kasvas hõive suurematest tegevusaladest kaubanduses, turismisektoris ja puidutööstuses.

Töötute arv langes selle aasta esimeses kvartalis aastaga 12 000 inimese võrra ehk 6,6 protsendini. Töötuid oli selle aasta algul kokku 44 000, neist ligi 70 protsenti oli tööd otsinud üle aasta.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!