06.10.2020 Teisipäev

Neli Eesti panka liitus rahapesuvastase pilootprogrammiga

LHV, Luminor, SEB Eesti ning Swedbank Eesti liitusid AML Bridge pilootprogrammiga, mille käigus testitakse rahapesuvastase tehnoloogiaettevõtte Salv loodud andmevahetusplatvormi.

Pilootprogramm testib Eesti riigi loodud lahendust, kus isikuandmeid ei hoita keskses andmelaos, vaid pankade käes, kellele isik andmed väljastas.
Pilootprogramm testib Eesti riigi loodud lahendust, kus isikuandmeid ei hoita keskses andmelaos, vaid pankade käes, kellele isik andmed väljastas. Foto: pixabay.com

Pilootprogramm testib Eesti riigi loodud lahendust, kus isikuandmeid ei hoita keskses andmelaos, vaid pankade käes, kellele isik andmed väljastas. Nii on tagatud süsteemi maksimaalne immuunsus küberrünnakutele ning isikuandmete õiguspärane kaitse, teatas Salv.

Salvi tehnoloogia suudab luua seoseid nende pankade andmete vahel, mis on AML Bridge võrgustikuga liitunud. Nii ennetab pank kriminaalseid tehinguid ja ausate klientide diskrimineerimist. Salvi asutaja Taavi Tamkivi sõnul saab näiteks välistada juhtumi, kus isikut keeldutakse teenindamast, sest mõnes teises riigis on isikuga samanimeline kurjategija.

“Salvi platvorm pole asendus, vaid täiendus varasemalt kasutuses olnud rahapesu tõkestamise vahenditele. See on täiesti uus tööriist, võimaldamaks pankadele sünkroonset andmevahetust,” märkis Tamkivi.

Eesti Pangaliidu juhatuse esimehe Erki Kilu sõnul annab pilootprojekt Eesti pankadele võimaluse koostööd tehes otsida rahapesu efektiivsemaks tõkestamiseks lahendusi, mida võiks olla võimalik kasutusele võtta ka Eestist väljaspool.

Koostööd tehakse andmekaitse inspektsiooni, rahapesu andmebüroo ja finantsinspektsiooni ekspertidega, kes osalevad töögruppides konsultantidena.

Pilootprojekti tulemused selguvad 2021. aasta kevadel.

Salv on rahapesu tõkestamisele orienteeritud tehnoloogiaettevõte, mille asutasid 2018. aastal endised TransferWise’i võtmetöötajad Taavi Tamkivi, Jeff McClelland ja Sergei Rumjantsev. Ettevõte on kaasanud üle kahe miljoni dollari riskikapitali investeeringuid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!