22.01.2021 Reede

MTA: kontsernisisene laenamine langes aasta lõpus

Maksu- ja tolliameti (MTA) andmetel vähenes Eestis tegutsevate kontsernide poolt laenu andmine lõppenud aasta viimases kvartalis võrreldes 2019. aasta neljanda kvartaliga 116 miljoni euro võrra.

Maksu- ja tolliamet võib maksustada tulumaksuga aktsionärile, osanikule või liikmele antud laenu, kui tehingu asjaolud viitavad, et oma olemuselt on tegemist kasumieraldisega.
Maksu- ja tolliamet võib maksustada tulumaksuga aktsionärile, osanikule või liikmele antud laenu, kui tehingu asjaolud viitavad, et oma olemuselt on tegemist kasumieraldisega. Foto: pixabay

"Seejuures on ka laenuandjate arv oluliselt väiksem. 2020. aasta neljandas kvartalis laenasid 97 Eesti ettevõtted seotud isikutele välja 165,9 miljonit eurot," ütles MTA kapitali töögrupi juhtiv maksuaudiitor Madis Laas BNS-ile.

Varem väljalaenatud rahast tagastati neljandas kvartalis 74 ettevõttele 136,8 miljonit eurot. Summeerituna kõikide deklaratsiooni esitanud ettevõtete lõikes tähendab see, et laenu anti 29 miljoni euro võrra rohkem, kui seda tagastati.

Laas ütles, et laenu andmise vähenemisel võib olla mitmeid põhjendusi, alates võimalikest majandusaasta lõpus tehtavatest kannetest ja kriisi mõjust kuni hooajalisuseni.

Selle aasta trendina võib täheldada asjaolu, et kontsernisiseste laenude andmise deklaratsiooni esitajate arv on vähenenud. Kui 2019. aasta neljandas kvartali kohta esitas sellise deklaratsiooni 352 ettevõtet, siis eelmise aasta viimasel kvartalil oli neid 183,

nentis ta.

Tema hinnangul võivad seda selgitada mitmed tegurid, sealhulgas koroonakriisi tõttu muutunud majanduse struktuur ja ettevõtete tegutsemise viisid. "Teguriks võib olla ka asjaolu, et ebakindlal ajal uusi laene antakse ja tagastatakse vähem, millest tulenevalt ei teki ka deklareerimise kohustust," lisas Laas.

Riigikogu võttis 2017. aasta juunis vastu tulumaksuseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muudatused, millega muuhulgas täpsustati varjatud kasumieraldiste maksustamise korda.

Seadusele lisatud maksudest kõrvalehoidumise säte täpsustab, et maksu- ja tolliamet võib maksustada tulumaksuga aktsionärile, osanikule või liikmele antud laenu, kui tehingu asjaolud viitavad, et oma olemuselt on tegemist kasumieraldisega.

Kui emaettevõtjale või sõsarettevõtjale antud laenu tagastamise tähtaeg on pikem kui 48 kuud, lasub maksumaksjal maksuhalduri nõudmisel laenu tagasimaksmise võime ja kavatsuse tõendamise kohustus. Seaduse kontsernisiseseid laene puudutav säte jõustus 2018. aasta 1. jaanuaril.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes