13.08.2015 Neljapäev

Kuidas kaitsta ennast pettuste eest Hiina turul?

Hiina on oma suuruse tõttu ettevõtjatele atraktiivne, kuid kultuuriliste erinevuste tõttu suuresti tundmatu turg, mistõttu vajab seal äri alustamine põhjalikku eeltööd. Sealjuures on Hiinas suur oht sattuda erinevate petuskeemide ohvriks. Vältimaks sekeldusi äri ajamisel Hiinas, toob Eesti Kaubandus-Tööstuskoda välja mõned aspektid, mida peaks Hiina ettevõtetega äri alustamisel silmas pidama.
Kuidas kaitsta ennast pettuste eest Hiina turul?
Kuidas kaitsta ennast pettuste eest Hiina turul? Foto: Reuters

Põhjalik eeltöö

Olulisim, mida saate pettuste vältimiseks teha, on põhjalikult kontrollida ettevõtte tausta, kellega plaanite äri alustada. Ehkki kõige efektiivsem on tutvuda ettevõttega koha peal Hiinas, on see kulukas ja aeganõudev. Palju saab aga teha juba ka Eestis. Alustada tuleks internetiotsinguga ja sealjuures ei tasuks piirduda vaid inglisekeelsete andmebaasidega, vaid ettevõtet tuleks kontrollida ka Hiina otsingumootorite kaudu. Abiks on iga regiooni kohta peetavad AIC (Administration of Industry and Commerce) online-andmebaasid (nimekirja andmebaasidest võite leida siit), mis kajastavad ettevõtete kohta olulisemat infot. Kuna Hiina ettevõtete ametlikud nimed on pea alati hiina keeles, siis võib otsingu tegemisel vajalikuks osutuda kasutada hiina keelt oskava eksperdi abi.

Lisaks tasub helistada ettevõtte kontakttelefonile ning samuti uurida (kasvõi Google Maps’i abiga), kas aadressil, kus äripartner väidab olevat enda kontori / tehase, see tõepoolest ka on. Ettevõttest tasub järele pärida, kas isik, kellega Teie ettevõtte nimel asju ajate tõepoolest seal töötab ning kas tal on volitused Teiega soovitud tehinguid teha. Soovitatav on kontakteeruda ka ettevõtte varasemate äripartneritega. Seda just koostööpartneritega, kes asuvad väljaspool Hiinat, kuna siis on vähetõenäoline, et soovitajad on pettuses osalised. Hiinast kaupa tellides võib olla kasulik palgata koha peal keegi usaldusväärne kolmas isik, kes kontrolliks, mida täpselt laadimisel konteinerisse pannakse ja kas kaup vastab poolte vahel kokkulepitule.

Mis võiks äratada kahtlust?

Kui eelkontrolli tegemisel ei selgunud midagi, mis võiks tulevase äripartneri osas kahtlust äratada, siis ka hiljem tuleks silmas pidada mõningaid märke, mis osutavad, et ettevõte ei tegutse ausalt ja soovib teid petta. Ettevaatusega tasub suhtuda olukordadesse, kus uus äripartner võtab teiega ühendust täiesti ootamatult, ilma, et te ise oleks selle heaks midagi teinud. Kuna enamike ettevõtete ametlikud nimed on hiina keeles, võib äratada kahtlust, kui ettevõtte nimi ja kodulehekülg on ainult inglise keeles. Tasub ka teada, et Hiinas äri tegemisel on vajalik, et ettevõte omaks litsentsi oma sektoris tegutsemisel. See tähendab, et kui ettevõte väidab, et ta tegutseb elektroonikatoodete tootjana, kuid tal ei ole ette näidata vastavat litsentsi, võib see viidata pettusele. Samuti tasuks olla ettevaatlik juhul, kui pangakonto, millele Teil palutakse ülekanne teha, on registreeritud võõra nimega ning kui äripartner küsib Teilt kogu summa ette tasumist. Ka vahendustasu küsimine ja nn notaritasu küsimine võivad viidata petuskeemile, kuna notaritasu kui sellist Hiinas ei ole.

Lepingute allkirjastamisel teise poolega on kasulik teada, et lepingud ei oma õigusjõudu, kui neid ei ole kinnitatud kindlas formaadis ettevõtte pitsatiga. Korrektne pitsat kannab ettevõtte hiinakeelset nime, on ümara kujuga ja punast värvi (näidis siin). Ka ettevõtte juhi isiklik pitsat omab piisavat õigusjõudu.

Hiina ettevõttega äri ajades tasuks lähtuda põhimõttest, et kui miski on liiga hea, et olla tõsi, siis nii see tõenäoliselt ka on. Seega on pettuse ohvriks langemise välistamiseks taustakontrolli tegemine uue äripartneri leidmisel äärmiselt oluline. Ei tasu ka karta, et litsentside küsimine ja korraliku taustakontrolli tegemine oleks Hiina ettevõtte jaoks solvav. Vastupidi – ohumärgiks võib olla pigem see, kui ettevõte end seejärel solvatuna tunneb. Lisaks, juba pettuse ohvriks langenuna, on väga raske süüdlasi leida ning oma õigusi maksma panna. Seega tasub alati enne hoolikalt kontrollida,illega tegu.

  • Informatsioon põhineb Euroopa Liidu VKE-sid toetava keskuse poolt korraldatud veebiseminaril „How to Check if Your Chinese Business Partner is Legitimate“. Euroopa Liidu VKE-sid toetava keskuse kohta leiate rohkem informatsiooni siit.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255