03.12.2020 Neljapäev

Kredex: riigikontrolli audit vaatab olulistest faktidest mööda

Kredexi hinnangul leidub riigikontrolli täna avaldatud kriisimeetmeid hindavas auditis konstruktiivset tagasisidet, ent audit vaatab mööda mitmest olulisest faktist.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siemi sõnul on audit meetmete kohendamise vaatest vajalik tagasiside ning kinnitab Kredexi väga olulist rolli kriisis kannatada saanud ettevõtete abistamisel.
Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siemi sõnul on audit meetmete kohendamise vaatest vajalik tagasiside ning kinnitab Kredexi väga olulist rolli kriisis kannatada saanud ettevõtete abistamisel. Foto: unsplash

Riigikontroll leidis auditis, et Kredexile 2020. aasta riigi lisaeelarvega eraldatud pea miljardi euro erakorraliste kriisilaenude ja käenduste laialijagamise kriteeriumid ning eesmärgid on olnud ähmased. 

Kredexi juhatuse esimehe Ivo Kuldmäe sõnul on auditis faktilise tõenduseta väiteid ning kohati räägib audit suisa iseendale vastu.

"Riigikontroll on oma hinnangus välja toonud, et meetmete elluviimine ei ole olnud piisavalt kiire ja tulemuslik, samas öeldes, et kiirus ja raha maksimaalne laialijagamine ei saa olla eesmärk omaette. Sellised järeldused on segadusttekitavad ning arusaamatud," ütles Kuldmäe pressiteates. Ta lisas, et kriisi algushetkel oli kiirus oluline ning sellest lähtuvalt Kredex ka tegutses.

Riigikontroll väidab, et on vajadus rohkem turgu jälgida ja ettevõtjaid kuulata. Kredex on teinud alates märtsikuu esimestest päevadest järjepidevat, sisulist koostööd kõigi suuremate ettevõtluse katus- ja tugiorganisatsioonidega, meil on püsivad kohtumised Pangaliiduga, oleme pidanud dialoogi Eesti Pangaga ning võtnud arvesse ka ettevõtjatelt endilt saadud tagasisidet, nii üksikkontaktide kui ka organisatsioonide tasandil,

sõnas Kredexi juht.

Samuti on Kuldmäe hinnangul vastuoluline väide, et praegused meetmed pole kasutust leidnud, aga edaspidi peaks keskenduma just käendustele, mida aga pangad ja ettevõtjad seni oodatud mahus soovinud ei ole. "Ja ka märkus, nagu poleks erakorralistel teenustel selget eesmärki, ei pea vett – kui Euroopa Liidu ajutise riigiabi raamistikuga on paika pandud eesmärk, et tuleb aidata ettevõtjaid likviidsusprobleemide leevendamisel, siis seda eesmärki oleme hästi täitnud," märkis Kuldmäe. 

Tema sõnul on meelevaldne väita nagu oleks ettevõtjaid meetme tingimuste muutmisest puudulikult teavitatud. "Oleme korraldanud rohkem kui 20 veebiseminari, teinud järjepidevat meediateavitust, korraldanud meetmete edendamiseks mitu digikampaaniat, jaganud infot ettevõtlusega seotud organisatsioonide kanalites ja veel palju-palju muud," ütles ta.

Üle 10 miljoni euroste laenuprojektide riikliku olulise hindamisel on Kuldmäe hinnangul riigikontroll mööda vaadanud kõige olulisemast faktist. "Seda kas projekt on riiklikult oluline, otsustab vabariigi valitsus, mitte Kredex. Seega jääb arusaamatuks, miks riigikontroll selle sisulise vastavuse kohta Kredexile etteheiteid teeb," sõnas Kredexi juht.

Kuldmäe rõhutas, et auditis on palju ka konstruktiivset tagasisidet, millega kindlasti edasist planeerides arvestatakse. "Nõustume täielikult riigikontrolli ettepanekuga, et süsteemsus ja tervikvaade kriisimeetmete edasiarendamisel peab olema prioriteet. Riik peab seadma ka selgemad sihid ja koostöö Kredexiga on selles oluline," nentis ta.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siemi sõnul on audit meetmete kohendamise vaatest vajalik tagasiside ning kinnitab Kredexi väga olulist rolli kriisis kannatada saanud ettevõtete abistamisel.

Minister Siem märkis, et alates kriisi algusest on Kredexi panus ettevõtluse toetamisel oluliselt suurenenud ning ettevõtjate vajadus finantsabi järele tõenäoliselt ka kasvab. Siem lisas, et Kredexi kevadiste kriisimeetmete peamine eesmärk oli kiirus, et pakkuda kohest leevendust võimalikult paljude ettevõtete likviidsusprobleemidele.

"Alates märtsikuust on Kredex jooksvalt teenuseid ümber disaininud, loonud uusi tooteid kitsamatele sihtrühmadele ja muutnud tingimusi ettevõtjatele soodsamaks, mis on ka kiirendanud raha jõudmist taotlejateni. Tuleb arvestada sellega, et kriis tuli kõigile ootamatult, kriisis toimuvad sündmused kiiresti ning turu vajadused on pidevas muutumises. On loomulik, et sellistes oludes finantsinstrumentide pidev mugandamine võtabki teatud aja," ütles Siem. 

"Meetmete disainimisel ja kohendamisel on erinevate erialaliitude ja teiste turuosaliste tagasiside olnud äärmiselt vajalik. Oleme kaasanud eksperte nii kriisimeetmete töörühma kui majanduse elavdamise ekspertkogu raames, et abinõud vastaksid maksimaalselt ettevõtjate vajadustele. Töötame jätkuvalt välja erinevaid finantslahendusi mis oleks piisavalt universaalsed, et viia kiiremini ja paindlikumalt Kredexi poolt pakutav finantsabi majandusse," lisas Siem.

Kliendiuritused soodushind

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!