13.04.2022 Kolmapäev

Konjunktuur: ärikliima on halvenenud ja majandus jahtub

Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing tutvustas täna selle aasta esimese kvartali majanduse konjunktuuri ja järgmise kuue kuu prognoosi, mille järgi on ärikliima halvenenud ja majandus jahtub, kuid jätkuva nõudluse tõttu on enamustest sektorites kindlustunne siiski hea. 

Marje Josing, Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor
Marje Josing, Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor Foto: konjunktuuriinstituut

Eesti majandususaldusindeks oli märtsis 99,8 punkti, 7,8 punkti madalam kui detsembris ja natuke halvem pikaajalisest keskmisest, mis on 100 punkti tasemel. Samuti on Eesti näitaja madalam Euroopa Liidu riikides keskmisest näitajast, mis oli 107,5 punkti. 

Peale turismibüroode ja hotellide oli siiski kõikide majandussektorite kindlustunne hea, sest nõudlus püsib. Tarbijate kindlustunne aga langes ja inflatsiooniootused on kõrged – oodatakse kahekohalisi inflatsiooninäitajaid. Tööstuse, kaubanduse ja teeninduse inflatsiooniootused on rekordilisel tasemel.

Josing nentis, et sõja, kaubanduspiiirangute ja sanktsioonidega seotud hinnatõus jõuab siinsetesse hindadesse viitega. Kui võib loota, et  energiahinnad on mingil määral oma lae saavutanud praeguseks perioodiks, siis  toidukaupade hindades alles hakkab Josingu sõnul toormehindade kallinemine väljenduma. Muu hulgas on teguriks pingeline maailmaturg, kus varusid on vähe, mistõttu Ukraina ja Venemaa varustuse, näiteks vilja, kadumine mõjutab turgu tugevalt. 

Josing märkis, et toiduhinnad maailmaturul on ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni andmetel jõudnud rekordtasemele, enim on mõjutatud õlitooted. 

Ettevõtetele on jätkuvalt probleemiks tarneprobleemid ja sisendite kallinemine, mis toob omakorda kaasa hinnatõusu teistes sektorites. Ehitusettevõtetes on probleemiks oskustööjõu vähesus. 

Samas pole Josingu sõnul prognoos ettevõtete jaoks praeguse seisuga halb.

On näha, et ettevõtjate hinnangul nende nõudlus või müük järgmise kolme kuu jooksul, me ei näe siin väga suuri tagasilööke,

ütles Josing, lisades, et võrreldes detsembriga on ettevõtjaid, kelle müük kasvab hoopis rohkem. 

Kinnisvarasektor on aga Josingu sõnul mõnevõrra heitlikus olekus. Ühelt poolt on sektoris tekitanud segadust põgenikelainega kaasnev nõudlus ajutiste elamispindade järgi, teisalt on ebakindlus sundinud broneeringuid tühistama ja oste edasi lükkama. 

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt ütles uuringut kommenteerides, et kuna nõudlusega probleeme pole, võib tema hinnangul tulevikku vaadata optimistlikumalt. "See öeldud, muidugi ettevaadet varjutab sõda, varjutavad need samad tarnekindluse probleemid, mis juba COVID-i ajal alguse said ja ma arvan, et praeguses olukorras prognoose teha on äärmiselt keeruline," tõdes Sutt. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255