17.10.2023 Teisipäev

Koda: riik ei tohi majandusolukorda veelgi raskendada

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts rõhutas riigikogule esinedes, et riik peab hoiduma rumalatest otsustest, et majandusolukorda mitte veelgi raskendada. 

Mait Palts, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor
Mait Palts, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Foto: erakogu

Koja peadirektori sõnul on majanduse probleemid täna tingitud peamiselt välistest mõjutajatest nagu järsult kasvanud intressimäärad, energiakandjate kõrged hinnad, aga ka Ukrainas toimuv sõda. "Kuid see ei tähenda, et me peaksime rumalate otsustega olukorda ise kunstlikult veelgi raskendama," toonitas Palts. 

Tema hinnangul puudub valitsusel täna arusaadav ja muutunud olusid arvestav majandusarengu strateegia, mis koos maksutõusudega suurendab oluliselt ebakindlust ühiskonnas tervikuna ja halvendab otseselt majandus- ja ettevõtluskeskkonda ning konkurentsivõimet.  

Palts osutas, et praegusest olukorrast väljapääsu otsimine ja uue kasvu leidmine eeldab tahet ja pingutust paljudelt erinevatelt osapooltelt. "See ei ole ainult ettevõtjate mure, kes täna tunnevad, et neid on sageli üksi jäetud või kelle muresid ei kuulata," rõhutas ta, lisades, et kui siiani oli positiivseks noodiks see, et tööpuudus püsis olematu, siis nüüd on ka see muutumas. 

2023. aastal on kollektiivsed koondamised mõjutanud 3121 inimest. 2022. aastal samal ajal oli kollektiivselt koondatuid 2032 ning terve aastaga koondati kollektiivselt kokku 3418 inimest. Kollektiivne koondamine tähendab enamasti seda, et suletakse tootmisüksusi, terveid osakondi või ka ettevõtteid.

"Eesti eksport on tugevas languses ning meie tootmismahud on langenud Euroopa Liidus kõige rohkem. Tööstussektori kindlustunne on aga 2009. aasta tasemel, kui oli ülemaailmne majanduskriis," möönis Palts. Ta toonitas, et peamiselt on eksport see, mis toob riiki raha juurde ning seetõttu peame mõtlema, mis on meie konkurentsieelised täna ja ka homme, et tagada meie ettevõtete konkurentsivõimekus eksportturgudel. 

Palts rõhutas, et maksupoliitikal on väga suur roll majanduse kasvu toetamisel. "Muidugi saab ka teistpidi – seetõttu on väga oluline, et meie maksupoliitika oleks läbimõeldud ning selle mõjud hinnatud enne, kui asume uusi makse rakendama või senist süsteemi lammutama," viidates sealjuures ka hiljutistele soovidele muuta ettevõtete tulumaksusüsteemi. 

Majanduse olukorra parandamiseks tõi Palts välja, et paratamatult tuleb ohjata bürokraatiat, viia läbi riigieelarve revisjon ning piirata riigi haldusfunktsioone. "Ei ole mõeldav, et jätkame samas mahus uute reeglite ja nõuete kehtestamisega ilma mõtlemata, et kas ja kuidas mõjutavad need meie majanduse käekäiku ning konkurentsivõimet," lisas ta.  

Täna toimus riigikogus oluliselt tähtsa riikliku küsimusena "Olukord Eesti majanduses" arutelu. Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ettekandes rõhutati, et tänane olukord on ettevõtjate jaoks keerulisem, kui eelnevate kriiside ajal, sest paljud tegurid on nende käeulatusest väljas.  

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference