30.03.2022 Kolmapäev

Keskpank: laenuraha muutub kallimaks

Eesti Panga asepresidendi Ülo Kaasiku sõnul oodatakse rahaturgudel selle aasta teises pooles intressimäärade tõusu ning seega on ka oodata laenuraha kallinemist. 

Eesti Panga hinnangul jääb kõrge hinnatase seejuures tänavu püsima ning hinnakasvu aeglustumine on lükkunud järgmisse aastasse.
Eesti Panga hinnangul jääb kõrge hinnatase seejuures tänavu püsima ning hinnakasvu aeglustumine on lükkunud järgmisse aastasse. Foto: pixabay

"Kui me oleme pikalt juba harjunud, et laenuraha on väga odav, siis lähiaastatel hakkab ta ilmselt kallimaks minema," rääkis Kaasik Eesti Panga pressikonverentsil. 

Samas märkis keskpanga asepresident, et isegi kui intressimäärad mõnevõrra tõusevad, siis ajaloolises kontekstis jäävad nad siiski küllaltki madalale tasemele.

Euroopa Keskpank on lubanud intresse korrigeerida pärast netovaraostude lõppemist. Praeguste plaanide kohaselt lõpetatakse täiendavad varaostud kolmandas kvartalis.

Kaasik tõdes seejuures, et seoses Ukrainas toimuva sõjaga on ebakindlust ja ebamäärasust väga palju. See väljendub ennekõike erinevate toormeturgude volatiilsuses – hinnad on hüplikud. See teeb omakorda raskeks tuleviku otsused, sest keeruline on prognoosida, milliste hindadega arvestada.

Eesti Panga hinnangul jääb kõrge hinnatase seejuures tänavu püsima ning hinnakasvu aeglustumine on lükkunud järgmisse aastasse. Ka on tarbijate kindlustunne Euroopa Liidu riikides järsult kukkunud. Varem prognoositust kiirem hinnatõus ja püsivalt kõrgem hinnatase kahandavad ühtlasi tarbimise mahtu. 

Eesti Panga värske majandusprognoosi järgi kasvab selle aasta Eesti majanduse maht jooksevhinnas mõõdetuna üle 9 protsendi, kuid hinnatõusu välja taandamisel jääb majanduskasv tõenäoliselt nulli lähedale või väiksesse miinusesse.

Kui varasemas prognoosis leidis keskpank, et sel aastal aeglustub majanduskasv 3-protsendist allapoole, siis värskes majandusprognoosis prognoositakse languseks 0,4 protsenti. 2023. aastaks oodatakse aga 2-protsendist tõusu ja aastaks 2024 3,5 protsendi suurust majanduskasvu püsihindades.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255