27.12.2011 Teisipäev

Kas jõuluralli tuleb?

USA majandus näitab elumärke tänu millele kerkis Dow Jonesi tööstuskeskmine viie kuu kõrgeimale tasemele 12294,00 punktile. Ehkki maailma enimjälgitav aktsiaindeks oli aasta algusega võrreldes plussis juba ammu, jõudis laiemat turgu peegeldav S&P 500 indeks positiivsele territooriumile reedel.

Positiivsele seisule vaatamata pole fondidel sel aastal hästi läinud. Kuu alguses avaldatud Bank of America-Merryll Lynchi raporti kohaselt on 23 protsenti USA fondijuhtidest suutnud sel aastal indeksit lüüa.

“Ma olen sel aastal tähele pannud, et ükskõik, kas sa oled pull või karu, mõlemal on olnud head päevad, aga aasta lõpus pole kumbki rahul,” ütles ajalehele The Wall Street Journal varahaldusfirma Wells Capital Management investeeringute peastrateeg James Paulsen. “Kui sa olid pull, oli sul hea kevadel ja suvel ning sa tundsid ennast suurepäraselt augustis kui sa olid karu. Kuid aasta lõpus pole õnnelik kumbki,” lisas ta.

Euroopas oli pärast kaks nädalat kestnud langust üks tõusunädal ning ka selle põhjuseks ei olnud mitte niivõrd positiivsed sündmused eurotsoonis vaid USA makromajandusnäitajad – kerkisid nii kestvuskaupade tellimused kui ka uute eluasemete müük.

“USA hakkab avaldama elumärke,” ütles Bloombergi televisioonile Londonis asuva investeerimisfirma Investec Wealth & Investments analüüsiüksuse juht John Haynes.

Erinevalt Ühendriikide aktsiaturgudest on Euroopa aktsiaindeks Stoxx Europe 600 indeks üheksa protsendiga miinuses. Kõige enam on sel aastal kannatada saanud pangandus- ja toorainesektor. Mõlemad on kukkunud aasta algusega võrreldes üle 30 protsendi.

Ka meie börs on liikunud viimastel nädalatel samas suunas muu Euroopaga, mis tähendab, et pärast kaks nädalat kestnud langust oli üks väike tõusunädal. Tõsi, börsiindeksi OMXT tõus oli marginaalne 0,75 protsenti 541,97 punktini. Tõusjaid aktsiaid oli kuus ning langejaid kaheksa. Suurimaks tõusjaks oli 7,7 protsendiga Premia Foodsi aktsia.

Aasta viimasel viiel päeval kipuvad aktsiaturud kerkima. Seda nähtust nimetatakse jõuluralliks. Sel aastal ollakse jõuluralli suhtes pessimistlikud.

Kõik börsisõbrad mäletavad, kui reitinguagentuur Standard & Poor’s alandas augustis ootamatult USA krediidireitingu seniselt AAA-lt. Reitingu alandamine toimus siis reede õhtul. Investorid kardavad, et samasugune reitingu(te) alandamine võib toimuda ükskõik millal, isegi jõulude ja uusaasta vahel, kirjutab uudisteagentuur Reuters.

Aktsiaturgude toetuseks võib olla aga asjaolu, et lähimal paaril nädalal ei toimu ühtegi Euroopa riigi võlakirjade müügioksjoni, mis võtab vähemalt mõneks ajaks Euroopa aktsiaturgudelt tähelepanu ära.

Eestlased olevat kõige uskmatum rahvas maakeral. Meie jõulurallide ajalugu näib seda seisukohta toetavat. Senine 15 aasta pikkune ajalugu näitab, et jõulurallid toimuvad ka Tallinna börsil – aasta viimasel viiel kauplemispäeval on börsiindeks langenud vaid kolmel aastal, ülejäänud 12 aastal on toimunud tõus. Kui aga vaadata protsentuaalseid tõuse, siis need on üsna tagasihoidlikud.

Suurim aastalõputõus, 3,99 protsenti, toimus 1999. aastal. Enam kui kolmeprotsendilisi tõuse on olnud kaks ja enam kui kaheprotsendilisi tõuse oli samuti kaks. Ülejäänud tõusud on olnud tagasihoidlikud.

Tuleb aga tunnistada, et ka aastalõpu viimase viie kauplemispäeva langused on olnud üsna tagasihoidlikud – kuni 1,14 protsenti.

Siit saab teha järelduse, et meie börs peegeldab üsna hästi kogu riigi majandustegevust. Kui kaubandust mitte arvestada, on muu äritegevus jõulude ja uusaasta vahelisel perioodil sisuliselt välja surnud. Nii ka börs.


Tõnis OjaTõnis Oja,
www.rahakompass.ee

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255