860x100 kriisi paasterongad
09.08.2016 Teisipäev

Juunikuus vähenes kaupade import ja eksport

Väljaveo kahanemist mõjutas oluliselt ka puidu ja puidutoodete eskpordi vähenemine
Väljaveo kahanemist mõjutas oluliselt ka puidu ja puidutoodete eskpordi vähenemine Foto: PM

Nii kaupade eksport kui ka import kahanes tänavu juunis võrreldes eelmise aasta juuniga 2%; teatas statistikaamet.

Kaubavahetuse languse peamine mõjutaja oli mineraalsete toodete ekspordi ja impordi oluline vähenemine.

Juunis eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1 miljardi euro väärtuses ning imporditi Eestisse 1,1 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 149 miljonit eurot, mis on 3 miljonit eurot vähem kui aasta tagasi.

Juunis olid kaupade ekspordi peamised sihtriigid Rootsi, Soome ja Läti, vastavalt 18, 16 ja 9 protsendiga koguekspordist. Eksport vähenes kõige rohkem Rootsi ja USA-sse. Rootsi eksporditi eelmise aasta juuniga võrreldes vähem elektriseadmeid ja kokkupandavaid puitehitisi ning USA-sse mootorikütuseid ja elektriseadmeid. Enim kasvas eksport Mehhikosse, kuhu veeti telekommunikatsiooni seadmeid. Siiski on Mehhiko osakaal kogu ekspordist 2%.

Kaupadest eksporditi enim elektriseadmeid, mitmesuguseid tööstustooteid, puitu ja puittooteid ning põllumajandussaadusi ja toidukaupu. Väljaveo kahanemist mõjutas oluliselt mineraalsete toodete, sealhulgas elektrienergia, mootorikütuste ning selle komponentide hinna langus ning puidu ja puittoodete ekspordi vähenemine. Kõige rohkem suurenes elektriseadmete väljavedu.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas juunis 71% kogu ekspordist. Kõige rohkem kasvas Eesti päritolu toodete väljavedu Mehhikosse ja Belgiasse.

Juunis imporditi kõige enam kaupu Soomest, Saksamaalt ja Leedust, vastavalt 14, 12 ja 10 protsenti Eesti koguimpordist. Kõige rohkem kahanes import Leedust ja Venemaalt, kust toodi eelmise aasta juuniga võrreldes vähem mineraalseid tooteid, sealhulgas mootorikütust. Kõige enam kasvas import Ungarist ja Hollandist.

Kaupadest imporditi Eestisse enim elektriseadmeid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu, transpordivahendeid ning mehaanilisi masinaid. Enim mõjutas impordi vähenemist mineraalsete toodete sisseveo, mis langes 74 miljoni euro võrra, nii koguseline kui ka väärtuseline vähenemine. Samas kasvas elektriseadmete ja mehaaniliste masinate import.

Tänavu esimesel poolaastal jäi eksport möödunud aasta tasemele ning import kasvas 3 protsent võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Nii eksporti kui ka importi mõjutas enim mineraalsete toodete, sealhulgas mootorikütus ja elektrienergia kaubavahetuse kahanemine. Samas suurenes mehaaniliste seadmete, kokkupandavate puitehitiste ning mööbli väljavedu. Enim suurenes transpordivahendite ja mehaaniliste seadmete import.

Esimesel poolaastal kasvas eksport enim Mehhikosse ja Leetu, vastavalt 41 miljonit ja 34 miljonit eurot. Samas vähenes eksport enim Hollandisse ja USA-sse, vastavalt 61 miljonit ja 48 miljonit eurot. Import kasvas esimesel poolaastal enim Saksamaalt ja Ungarist, vastavalt 68 miljonit ja 57 miljonit eurot. Samas kahanes oluliselt import Venemaalt, kokku 106 miljoni euro võrra.

eksport

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes