13.09.2018 Neljapäev

Isotamm: Luminori tehing on Balti vaates trendi kinnitav

Investor Lauri Isotamme sõnul on Luminori ja Blackstone'i tehing Eesti kontekstis epohhiloov, Balti vaates aga trendi kinnitav.

Nüüd on juba kaks Baltikumi juhtivat panka USA erakapitali firmade käes: Citadele ja Luminor, kirjutas investor ning investeerimispankade LHV ja Gild kunagine partner Isotamm sotsiaalmeedias. Tema sõnul läheb konkurents turul oluliselt teravamaks, kuna erakapitali firmadel on ostu eesmärgiks tavaliselt agressiivne kasv, millele järgneb investeeringust väljumine kolme kuni viie aasta perspektiivis.

Isotamme hinnangul kasvab aga finantssektori risk nii konkurentsivõistluse tagajärjel potentsiaalselt langeva varade kvaliteedi kui omanike tausta tõttu. "Kui Rootsi pihustunud omanikeringiga suurpangad käitusid 10 aasta tagusele kriisile reageerides üsna vaoshoitult, siis private equity on oluliselt radikaalsema vaatega. Probleemsed varad restruktureeritakse pigem kiiresti, tükeldatakse, müüakse, suletakse kui vaja, makro- ja poliitilist vaadet pole mõtet siia segada," märkis ta.

Lisaks märgib Isotamm aga, et tehing võib tulevikus viia eduka IPO-ni.  Kui tehing toimus tõesti tasemelt, kus hind ja varade raamatupidamislik väärtus on 1:1 suhtes, on potentsiaali Isotamme hinnangul kõvasti. Läbi tsükli järgmiste faaside mineku võib kõik muutuda, aga vaadates sama sektori ettevõtteid, mis kauplevad kohati oluliselt kõrgemalt – Swedbank tasemel 1,8, SEB 1,4 –, siis seal on Isotamme sõnul ruumi.


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes