08.04.2021 Neljapäev

Inflatsiooni kiirenemine jätkub suveni

Viimastele kuudele iseloomulik hinnakasvu kiirenemine jätkus märtsis. Tarbijahindade 1,1protsendilist tõusu mõjutas enim elektrihinna tõus (18% kallim kui eelmise aasta märtsis), mis andis koguinflatsioonist üle poole ehk 0,6 protsendipunkti. 

Sulev Pert, Eesti Panga ökonomist
Sulev Pert, Eesti Panga ökonomist Foto: Eesti Pank

Märtsis oli hinnakasv Eestis veel väiksem kui euroalal keskmiselt, kus tarbijahindade aastakasv ulatus 1,3 protsendini. Euroala teiste riikidega võrreldes püsib Eestis nii üürihindade kui ka majutusteenuste hindade langus kiire, olles aastaga odavnenud vastavalt 9 ja 8 protsenti. Turismiteenustest kallinesid märtsis mõnevõrra pakettreisid ja lennupiletid.

Lähikuudel hakkab hinnakasvu tõukama nafta maailmaturuhindade suur kõikumine. Naftahind hakkas koroonakriisi alguses möödunud aasta teises kvartalis märkimisväärselt langema. Praeguseks on nafta hinnatase maailmaturul kerkinud ja kiirendab tarbijahindade aastakasvu. Kuna energiahindade osakaal on meie tarbijakorvis suurem kui euroala riikides keskmiselt (vastavalt 12 ja 9 protsenti), siis on ka naftahinna kõikumine Eestis tuntavam.

Eesti Panga prognoosi järgi kiireneb hinnakasv lähikuudel 2 protsendi lähedusse ja ületab sellega euroala keskmist hinnakasvu. Käesoleva aasta keskmiseks hinnakasvuks kujuneb keskpanga prognoosi järgi 1,6 protsenti.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!