05.11.2010 Reede

Inflatsioon on viimastel kuudel kiirenenud

Tõusvate toiduhindade ning aastataguse madala võrdlusbaasi tõttu on inflatsioon viimastel kuudel kiirenenud. Maailmaturul on toit suvekuudega võrreldes viiendiku võrra kallinenud, sealjuures teravilja hind on selle aasta heitlike ilmastikuolude tõttu tõusnud enamgi. Piimatoodete kõrgema hinnataseme tõttu on kohalikel tootjatel võimalik eksporditurgudelt kõrgemat hinda küsida, mis omakorda kergitab siinseid jaehindu. Eelmise aasta oktoobris oli tarbijahindade langus suurim (-2,2 protsenti), mistõttu osa inflatsiooni kiirenemisest on seletatav võrdlusbaasi mõjuga. Euroalal kiirenes inflatsioon esialgsel hinnangul oktoobris aastases võrdluses 1,9 protsendini.

Toidukorvis suure osatähtsusega piima- ja leivatooted kallinesid välistegurite tõttu ühe kuuga kuus protsenti, mis ühtlasi moodustasid valdava osa kuulisest inflatsioonist. Puuviljade hooajaline odavnemine toimus tänavu tavapärasest hiljem ehk oktoobris ning hinnad langesid kuuga kaheksa protsenti. Lisaks mõjutas tarbijahindu mootorikütuste mõningane kallinemine ning soojuse odavnemine. Kui varasema info kohaselt oleks pidanud soojus Tallinnas oktoobrist kallinema, siis viimastel kuudel toimunud euro tugevnemine võis kaasa tuua soojuse tootmiseks kasutatava gaasihinna languse, mistõttu soojus mõnevõrra odavnes.

Baasinflatsioon, mis kajastab teenuste ja tööstuskaupade hinnamuutusi, on jätkuvalt tagasihoidlik, kõikudes ühe protsendi juures. Madal baasinflatsioon näitab, et hinnad on jätkuvalt stabiilsed ning vastavuses majandusarengutega. Erandiks on toit, mida veavad välistegurid. Samas tuleb arvestada, et toiduhinnad on ajalooliselt üsna kõikuvad. Tuginedes varasemate aastate kogemusele, peaks ilmastikuolude paranemisega kaasnev saagikuse suurenemine osade toidukaupade hinnad alla tagasi tooma. Inflatsiooni pidurdumist võib oodata alates kevadest, kui soojuse ja aiasaaduste aastatagused hinnatõusud langevad arvestusest välja.

Rahandusministeerium

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255