06.10.2017 Reede

Hinnatõus septembris mõnevõrra aeglustus

Septembris hinnatõus oodatult aeglustus. Aastatagusega võrreldes kallines tarbimiskorv 3,7 protsenti. Tarbijahindade kasvu andis endiselt suurima panuse toit. Toiduainete hindu mõjutas enim piima- ja lihatoodete ning puuviljade kallinemine. Piimatoodete hinnad on oluliselt tõusnud ka mujal maailmas. ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni andmetel kallinesid piimatooted septembris eelmise aasta sama ajaga võrreldes dollarites 27 protsenti. Hinnatõusu taga olid eelkõige pakkumiste piirangud Euroopa Liidus ja mujal.
Liis Elmik, vanemökonomist
Liis Elmik, vanemökonomist Foto: Swedbank

Kõrgemad aktsiisimäärad kergitasid alkoholi, tubaka ja mootorikütuste hindu. Viimast tõstis ka toornafta hinnatõus. Septembris oli toornafta hind eurodes 10% kõrgem kui aasta tagasi. Nafta hind kerkis septembris tugeva nõudluse ja poliitiliste pingete toel (Kurdistani referendum, Iraani tuumaprogramm).

Teisel poolaastal on hindade kasv mõnevõrra kiirem just aktsiisimäärade tõusu tõttu. 2017. aasta kokkuvõttes ulatub hinnatõus meie hinnangul üle 3%. Hinnad tõusevad, kuna ühelt poolt on kallinenud mitmed tootmissisendid (tooraine, tööjõud). Teiselt poolt võimaldab hindu tõsta majapidamiste jõukuse kasv ja optimistlik vaade tulevikku. Keskmine palk tõuseb ka sel aastal hindadest kiiremini. Teises kvartalis suurenes keskmine netokuupalk aastatagusega võrreldes ligi 7 protsenti.

Kui tarbijatele tähendavad kõrgemad hinnad aeglasemat ostujõu kasvu, siis tootjatele suuremat käivet. Tööstusettevõtete müügihindade kasv on sel aastal kiirenenud sarnaselt tarbijahindadele. Tootjahinnaindeks tõusis augustis aastataguse ajaga võrreldes 4,7%. Hindu kergitas energia ja piimatoodete kallinemine.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255