07.12.2023 Neljapäev

Hinnad hakkavad detsembris uuesti tõusma

Viimase seitsme kuu jooksul ehk aprillist novembrini ei ole hinnatase Eestis muutunud.

Liis Elmik, vanemökonomist, Swedbank
Liis Elmik, vanemökonomist, Swedbank Foto: erakogu

Oktoobriga võrreldes kallines novembris toit. Samas odavnesid mootorikütused, rõivad ning eluase. Toidu hinna tõus oli ootuspärane. Toidumüüjad valmistuvad jõuludeks ja järgmise aasta käibemaksu tõusuks.

Mootorikütused odavnesid nafta hinna languse tõttu. OPEC+ tootmispiirangud ei ole suutnud nafta hinna alanemist peatada. Nafta hinda mõjutab maailmamajanduse kehv tervis. Viimastel nädalatel on tulnud negatiivseid majandusuudiseid nii Hiinast kui ka Euroopast. Eurostati poolt täna avaldatud SKT numbrid näitavad, et euroala majanduse hoog on raugenud.

Detsembris ja jaanuaris peaksid hinnad taas tõusma. Paljud hinnakirjad vaadatakse üle maksumuudatuste tõttu. Külmad ilmad tõstavad energia hindu. Tarbijate hinnatõusu ootused on viimastel kuudel taas kasvanud.

Järgmisel aastal peaksid hinnad kasvama 4 protsendi võrra. Pool hinnatõusust tuleb käibemaksu ja aktsiisimaksude tõstmisest.

Kõige rohkem mõjutab järgmisel aastal hinnatõusu transport. Kerkivad käibemaks ja alates maist diisli aktsiis, automaksu tuules kallinevad sõidukid, kaob tasuta bussisõit mitmel maakonnaliinil ja tõusevad rongipiletite hinnad.

Toidu hinnad 2024. aastal kasvavad, aga oluliselt vähem kui kahel eelmisel aastal. Kuna toidu osakaal perede eelarves on suurenenud, mõjutab toidu kallinemine siiski oluliselt üldist hinnatõusu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference