09.12.2014 Teisipäev

FAO andmetel toiduhinna indeks viimase kuuga ei muutunud

FAO toiduhinna indeks oli 2014. aasta novembris 192,6 punkti, püsides oktoobrist alates pea muutumatuna.

FAO andmetel toiduhinna indeks viimase kuuga ei muutunud
FAO andmetel toiduhinna indeks viimase kuuga ei muutunud Foto: PM

Mulluse novembriga võrreldes oli hinnad sel aastal keskmiselt 6,4% madalamad. Teravilja ja õli hinnaindeksite tõusu novembris tasakaalustas suhkru ja piimatoodete hinnaindeksite märkimisväärne langus. Liha hinnaindeks püsis stabiilne.

fao1214


Teravilja hinnaindeks oli novembris keskmiselt 183 punkti. Oktoobriga võrreldes tõusis indeks 4,7 punkti (2,6%), kuid oli siiski 11,3 punkti (5,8%) madalam kui mullu samal ajal. Novembris oli esimene hinnatõus selle aasta märtsist alates, sest suured tarned ning väljavaated järjekordsele heale saagile surusid mitmeid kuid hindu alla. Kuid viimastel nädalatel on nisu noteeringud maailmaturul natuke tõusnud. Põhjuseks hiljuti külvatud vilja kaugeltki mitte ideaalsed kasvutingimused Põhja poolkera riikides. Samal ajal riisi hind on langenud, peegeldades äsja koristatud rikkaliku saagi suurte tarnetena turule saabumist, ent nõudlus impordi järele püsib loid.

Õli hinnaindeks oli novembris keskmiselt 164,9 punkti, olles 1,2 punkti (0,7%) kõrgem kui oktoobris. Aastatagusega võrreldes on indeks sel aastal siiski 16,9% madalam. Palmiõli hinda novembris tõstsid tootmise kasvu aeglustumine Malaisias ja Indoneesias ning jätkuv impordi nõudlus maailmaturul. Oodatust väiksem päevalilleõli toodang hoidis selle noteeringud kindlad. Indeksi suuremat tõusu takistas jätkuvalt madal sojaõli hind.

Piimatoodete hinnaindeks oli novembris keskmiselt 178,1 punkti, langedes oktoobriga võrreldes 6,2 punkti (3,4%) ning aastatagusega võrreldes 42,7 punkti (29,0%). Aasta algusest, mil hinnad olid erakordselt kõrged, on piimatoodete noteeringud oluliselt alanenud. Põhjuseks eelkõige suurenenud ekspordikogused ning impordikoguste vähendamine mõnedel olulistel turgudel, eriti Hiinas ja Venemaal.

Liha hinnaindeks oli novembris keskmiselt 210,4 punkti ja viimase kuuga hinnad ei muutunud. Pea kõikide lihaliikide noteeringud, iseäranis veiseliha, on ajalooliselt kõrgel tasemel. 2013. aasta novembriga võrreldes oli indeks sel aastal 24,8 punkti (13,3%) kõrgem. Kõikide lihaliikide noteeringud olid novembris stabiilsed, välja arvatud lambaliha, mille hind mõõdukalt tõusis.

Suhkru hinnaindeks oli novembris keskmiselt 230 punkti, jäädes 7,6 punkti (3,2%) madalamaks kui oktoobris. Hinnalangus novembris on reageering päästavatele vihmasadudele Brasiilias, kes on maailma suurim suhkru tootja ja eksportija ning kus senini ohustas saaki pikaajaline põud. Piisav pakkumine hoidis suhkru hinna maailmaturul ligikaudu 8% madalamal kui 2013. aasta novembris.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!