13.09.2018 Neljapäev

Ekspert: Blackstone võib osta teisigi panku Põhjamaades

Era- ja riskikapitalifirma Baltcapi partneri Kristjan Kalda hinnangul on Luminoris 60-protsendilist osalust omandava investeerimishiiu Blackstone'i huvi Põhjamaade piirkonnas suurem ning võib lähiajal omandada ka teisi piirkonna panku.

"Ma arvan, et nad vaatavad laiemalt kui ainult Baltimaad, pigem tahavad vaadata kogu Põhjalat," ütles Kalda BNS-ile ning lisas, et maailma suurim investeerimisfond Blackstone võib osta lähiajal ka teisi Põhjamaade panku.

Tema sõnul võib Luminori panga Baltimaade klientidele, mis on tihti eksportivad ettevõtted, olla probleemiks suure Põhjamaades tegutseva emapanga kadumine, mis osutaks ettevõtetele pangateenuseid nii Baltimaades kui ka ekspordi sihtriikides. Ning seetõttu on Kalda sõnul usutav, et Blackstone ei vaata ainult Eesti, Läti ja Leedu turule.

Majandusele üldiselt peab Kalda Luminori hiigeltehingut väga positiivseks uudiseks. "See on suurim erakapitali tehing Baltikumis. See näitab, et usaldus Baltimaade vastu ja Baltimaade kuvand on hea," lisas Kalda.

Baltcapi partneri sõnul on erakapitalifondide strateegia alati firmasid kasvatada ning teatud aja jooksul investeeringust väljuda. "Ka neil on strateegia, ehitavad üles, muudavad efektiivsemaks ja müüvad ära. See on alati erakapitali eesmärk," ütles Kalda.

Tema sõnul võib Blackstone müüa Luminori tulevikus mõnele teisele pangale või viia börsile. "See ei pruugi Baltimaade börs olla," sõnas Kalda.

Põhjala pangad Nordea ja DNB müüvad 60-protsendilise osaluse Baltikumis tegutsevas Luminori pangas USA investeerimishiiu Blackstone erakapitalifondidele, teatasid pangad 13. septembri hommikul.

Tehingu tulemusena jääb nii Nordeale kui ka DNB-le Luminoris 20-protsendiline osalus ning samuti kohad Luminori nõukogus. Samas peab Nordea Blackstone'iga ka eraldi kõnelusi, mille järgi müüks suurpank keskpikas perspektiivis ka järele jääva paki.

Nordea müüdava ligikaudu 36-protsendise aktsiapaki ostuhind on 600 miljonit eurot, mis tähendab Luminorile ligikaudu 1,7 miljardi euro suurust turuväärtust. See vastab enam-vähem täpselt finantskontserni varade raamatupidamislikule väärtustele. Kokku maksab Blackstone soetatava 60-protsendilise paki eest ligikaudu 1 miljard eurot.

Luminor kuulub Euroopa Keskpanga (ECB) otsese järelevalve alla ning andnud loa Luminori krediidiasutuste ühinemiseks selliselt, et panga peakontor saab olema Eestis ning Lätis ja Leedus osutatakse teenust läbi filiaalide. Ühinemistehingut asub keskpank hindama ühes finantsinspektsiooniga.


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes