28.09.2018 Reede

Eesti väliskaubanduse hoogne kasv jätkus ka 2017. aastal

  • Eesti maksebilansi jooksevkonto ülejääk saavutas 2017. aastal uue rekordi
  • Suurenesid nii kaupade ja teenuste eksport kui ka import, ennaktempos aga teenuste eksport
  • Eesti on EL-i uuematest liikmesriikidest üks enim välismaiseid otseinvesteeringuid saanud riike

Eesti maksebilansi jooksevkonto ülejääk tegi 2017. aastal taasiseseisvumisaja uue rekordi ja oli 751 mln eurot (3,2% SKT-st). Kaupade ja teenuste eksport ja import kasvasid veelgi kiiremini kui aasta varem. Kaupade impordi maht oli võrreldes ekspordiga suurem, mistõttu kaupade konto puudujääk veidi kasvas ja oli 0,8 mld eurot. Teenuste ekspordi jõuline kasv kergitas teenuste konto ülejäägi 1,9 mld euroni.

Juba üheksandat aastat järjest oli Eesti ka 2017. aastal muu maailma suhtes netolaenuandja: kapitali väljavool ületas sisevoolu ligi 1 mld euroga. Kapital liikus välja valdavalt portfelliinvesteeringute kaudu: Euroopa keskpankade varaostukava raames jätkas Eesti Pank investeerimist võlaväärtpaberitesse ning väljavoolu toetasid ka pensionifondide investeeringud omandi- ja võlaväärtpaberitesse.

Eestisse on taasiseseisvusperioodil tehtud välismaiseid otseinvesteeringuid 2017. aasta lõpu seisuga  praktiliselt võrdses mahus sama aasta SKT-ga. Selle näitaja poolest on Eesti EL-i uute liikmesriikide seas  teisel kohal. Esikohal on Ungari, kuhu tehtud otseinvesteeringud ületavad selle riigi SKT enam kui kahekordselt. Teistesse Balti riikidesse on välismaised otseinvestorid investeerinud märksa vähem: Lätti 59% SKT-st ja Leetu 41% SKT-st. Välisinvestoreid huvitab Eestis finants- ja kindlustustegevus ning kinnisvaraalane tegevus. Riikidest on enim otseinvesteeringuid Eestisse paigutanud Rootsi ja Soome.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes