26.01.2015 Esmaspäev

Põllumajanduses on oodata tootmise vähenemist

Swedbank analüüsis jaanuaris, milline on rubla kursi kukkumise, Venemaale kehtestatud sanktsioonide ja globaalse nafta hinna languse mõju Eestis tegutsevatele ettevõtetele.

Meelis Annus, Swedbanki põllumajandussektori juht
Meelis Annus, Swedbanki põllumajandussektori juht Foto: Swedbank

"Nafta hinna langusest tingitud rubla kursi langus on kaudselt mõjutanud ka põllumajandussektorit. Ületootmisest ja Venemaa poolt toiduainetele kehtestatud embargost tingitud hinnalangus on sellega saanud täiendava negatiivse impulsi. Kuigi Euroopa toiduainete turg on Venemaale suletud, siis nõrk rubla piirab tarbimist ja pärsib ka sanktsioonide alt välja jäänud riikide äri Venemaaga. Seetõttu lisandub nende riikide kaup turgudele, kus on maksevõime endine, suurendades seal konkurentsi," märkis Swedbanki põllumajandussektori juht Meelis Annus kommertspanga analüüsis Vene kriisi mõjudest põllumajandusele.

"Madalast nafta hinnast tingitud positiivne mõju rakendub kevadel, kui algavad põllutööd – tööks vajalik kütus on odavam. Selle kogumõju on aga oluliselt väiksem kui madalatest kokkuostuhindadest tingitud kahju," lisas Annus.

Põllumajandussektori juht ei prognoosi kuue kuu perspektiivis suurt pankrotilainet, küll aga võib tema sõnul ette näha põllumajandussaaduste tootmise mahtude vähenemist. Madalast piima hinnast tingituna on kuulda jutte piimakarjade likvideerimise plaanidest nii Eestis kui Euroopas ja see on esimene märk, et ületootmine hakkab vähenema ja hindade põhi võiks käes olla.

Annus usub, et Eestis lõpetavad piimatootmise need ettevõtted, kes omavad põllumaad ja keskenduvad tulevikus ainult teraviljatootmisele. Sama võivad teha ka väiksemad karjaomanikud, kus pole laenuraha lauta investeeritud ja lõpetamine on ainult otsustamise küsimus. Selle tulemusena võib omakorda kasvada töötute arv ja maalt ära kolimine.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes