30.09.2022 Reede

Eesti Energia universaalteenuse hinnaks on 19,24 senti kWh kohta

Eesti Energia universaalteenuse hinnaks on 19,24 senti kilovatt-tunni kohta, millele lisandub igakuine teenustasu 1,99 eurot, ütles ettevõtte juhatuse liige Agnes Roos tänasel pressikonverentsil. 

Eesti Energia universaalteenuse hinnaks on 19,24 senti kilovatt-tunni kohta, millele lisandub igakuine teenustasu 1,99 eurot.
Eesti Energia universaalteenuse hinnaks on 19,24 senti kilovatt-tunni kohta, millele lisandub igakuine teenustasu 1,99 eurot. Foto: Eesti Energia

Sellest 15,4 senti on universaalteenuse tootjahind, 0,63 senti elektrimüüja kulud, riskid ja mõistlik kasum ning 3,21 senti käibemaks. Roos märkis, et lõplik hind oleneb kliendi profiilist, kuna ettevõttel on vähemalt kuus erinevat võrguteenuse paketti, millest lähtuvalt lisandub veel võrguteenuse hind.

Roos toonitas ka, et reedel konkurentsiameti poolt kehtestatud tootjahinna – 154,08 eurot megavatt-tunni kohta ehk 15,4 senti kilovatt-tunni kohta – puhul on tegemist kehtestatud, mitte kooskõlastatud hinnaga ning kooskõlastamise protsess jätkub. Kooskõlastatud hind võib tulla teistsugune.

Milline ta tuleb, ei oska mina seda öelda,

lisas ta. 

Enefit Poweri juhatuse esimees Andres Vainola ütles reede hommikupoolikul, et 154-eurone hind tootja kulusid ei kata. Enefit Poweri esitatud taotluses konkurentsiametile oli hinnaks 181,83 eurot megavatt-tund ehk 18,18 senti kilovatt-tunni kohta.

Roos osutas, et tootjahinnas on muutuvaid komponente 75 protsenti, muu hulgas süsinikdioksiid hind ja tööjõukulud, mis muutuvad nelja aasta jooksul, mil universaalteenust pakkuma peab praeguse seduse järgi, palju. "Ja nad ei muutu ainult ühes suunas, ei muutu nüüd ainult, et läheb odavamaks või – ma ei taha ka kuidagi siin kedagi hirmutada – , et läheb ainult kallimaks. Mina ei tea seda ette ja mina arvan, et mitte keegi ei tea seda ette," nentis Eesti Energia juhatuse liige.

Talvel peaks universaalteenuse hind aga andma enam-vähem kindla nivoo, vältides drastilisi tunniseid hinnahüppeid mitme tuhande euroni megavatt-tunni kohta. "Seda kindlasti ei juhtu," kinnitas Roos. 

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) energiaturgude juht Rein Vaks selgitas reedesel pressikonverentsil, et konkurentsiameti poolt kehtestatud universaalteenuse tootjahind on ainult osa rehkendusest ja lõplikuks hinnaks tarbijale kujuneb 18-19 senti kilovatt-tunni kohta, millest arvutatakse maha riiklik hüvitis 5 senti kilovatt-tunnist. 

Roos ütles, et tema vaates on MKM-i hinnaprognoosides palju manipulatsioone. "Mida ma arvan, et tegelikult ministeerium ei rääkinud – ei rääkinud käibemaksust. Sest ka täna [reedel – toim.] räägiti tegelikult, et elektrimüüja saab sinna umbes 2 protsenti juurde panna. Meil on see oluliselt väiksem kui 2 protsenti. Aga kui me paneme käibemaksu 20 protsenti juurde 15 sendile, siis juba on see 3 senti kohe otsas, juba üle 18. Ehk et sel juhul nad ei oleks nagu elektrimüüja hinda üldse arvestanud," osutas ta. 

Automaatselt saab universaalteenuse pakkumise ligi 129 000 Eesti Energia koduklienti, nendest 90 000 on börsipaketil ja 39 000 fikseeritud hinnaga paketil, teatas ettevõte.

"Anname muudatusest kliendile kirjaga lähipäevil teada. Kui klient saab universaalteenusele üleviimise kohta kirja, on rahulikult aega mõelda, kas pakkumisega nõustuda või see tagasi lükata. Kui klient ei soovi automaatset üleviimist, on Eesti Energia klientidel võimalik pakkumisest taganeda kuni 12. oktoobrini," selgitas Roos pressiteates. 

Kui kliendi tänane elektripakett on kallim kui universaalteenuse hind, siis toob Eesti Energia ta automaatselt 1. oktoobrist universaalteenusele üle. Arvutuse aluseks on viimase kahe kuu ehk juuli ja augusti kliendi personaalne keskmine elektrihind.

Kui kliendi kehtiv elektripakett on täna soodsam kui universaalteenuse hind, siis automaatselt teda üle ei viida. Soovi korral saab siis ise universaalteenuse valida, muutes e-teeninduses või klienditeeninduse abil oma elektripaketti. Universaalteenusega on alati võimalik liituda ka hiljem.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!