07.11.2017 Teisipäev

Eesti edukus sõltub Euroopa Liidu majandusoludest

Eesti majanduse kasv I poolaastal oli väga hea, mis annab põhjust oodata aasta kokkuvõttes 4-5% kasvu. Järgmisel aastal on kasv ligikaudu 3,5%, kuid seegi on väga hea. Selle aasta tugev kasv on põhjustatud paljude asjaolude kokkusattumisest.
Maris Lauri, majandusanalüütik ja poliitik
Maris Lauri, majandusanalüütik ja poliitik

Omaressursside tähtsus edaspidi kasvab

Meie väikese riigi majandus sõltub suurel määral sellest, mis toimub teistes riikides, kusjuures ülimalt oluline on Euroopa Liidu, eriti Soome käekäik. Euroopa paremad majandusolud on need, mis võimaldavad ka Eesti majandusel praegu kasvada eelmiste aastatega võrreldes enam. Kui majandustsükkel pöördub – ja see juhtub ühel hetkel kindlasti –, kahanevad ka Eesti kasvuväljavaated. Majandustsüklid ei ole ühesugused, kuid tõenäoliselt saabub umbes nelja aasta pärast ka maailmas taas mõnevõrra tagasihoidlikuma kasvu aeg. See tähendab, et ka Eesti majandusel on keerulisem kasvada.

Suureks probleemiks võib osutuda see, et samal ajal lõppeb Euroopa eelarveperiood ja Euroopa struktuurifondide rahaeraldised vähenevad järsult. Neil on aga Eesti majandusele oluline mõju. Just Euroopa eelarveraha on põhjus, miks Eestis investeeringud praegu väga tugevalt kasvavad. Euroopa raha kasutusele võtmine venis, mistõttu on sellesse aastasse kuhjunud erinevate investeerimisprojektide algused. Järgmisel aastal EL-i struktuurifondide raha mõju kasvule väheneb ning mõne aasta pärast tuleb meil arvestada ka EL-i raha ja sellega seotud investeeringute vähenemisega. Just siis oleks õige aeg kasutusele võtta Eesti omaressursid. Niimoodi saaks hoida majanduse kasvutempo ja ehitusettevõtete töökoormuse ühtlasemana.

Täismahus artiklit saate lugeda peatselt ilmuvast Plussi värskest, viiendast numbrist.

Kui Te ei ole jõudnud end veel veebiajakirja Raamatupidamisuudised Pluss tellijaks vormistada, saate seda teha SIIT

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes