27.10.2020 Teisipäev

Eesti asub taotlema riigiabi luba taastuvenergiatasu diferentseerimiseks suurtarbijatele

Eesti alustab Euroopa Komisjonilt riigiabi taotlemisega selleks, et vähendada elektri suurtarbijate kulu taastuvenergia tasudele ja tõsta seeläbi Eesti majanduse konkurentsivõimet.

Taavi Aasa sõnul ei too muudatus kaasa seda, et mõni teine tarbimisgrupp maksaks seetõttu taastuvenergiatasu praegusest rohkem.
Taavi Aasa sõnul ei too muudatus kaasa seda, et mõni teine tarbimisgrupp maksaks seetõttu taastuvenergiatasu praegusest rohkem. Foto: pixabay

Majandus- ja taristuminister Taavi Aasa sõnul aitab taastuvenergiatasude muudatus meelitada Eestisse suuri tööstusinvesteeringuid ja hoida Eesti ettevõtluskeskkond atraktiivsena. „Täna on Eesti elektri lõpphind võrreldes lähiriikidega keskmisest kõrgem, mis ei anna meile suurt eelist suuremahuliste investeeringute siia meelitamiseks,“ ütles Aas.

Samas muutub suurtarbijatele elektri hind üha olulisemaks faktoriks tegevuskoha valikul. Selle üheks põhjuseks on üha suurenev tootmise automatiseerimine, mis omakorda tõstab ettevõtjate kulusid elektrile,

ütles Aas.

„Lisaks moodustab elektri hind olulise osa tootmissisendite hinnast puidu- ja keemiatööstuses,“ ütles Aas.

Aasa sõnul ei too muudatus kaasa seda, et mõni teine tarbimisgrupp maksaks seetõttu taastuvenergiatasu praegusest rohkem. „Kui õnnestub veelgi rohkem suurtootjaid Eestisse meelitada, on see positiivne nii kodu- kui suurtarbijatele, sest suurem elektri tarbimine toob kõigile kaasa elektri soodsama lõpphinna,“ ütles Aas.

Taastuvenergiatasude diferentseerimise eelnõu on kavas valitsusele esitada järgmise aasta jaanuarikuus. Pärast riigiabi loa saamist ja Riigikogus menetlemist rakendub muudatus tõenäoliselt 2023. aasta algusest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!