26.07.2018 Neljapäev

ECB jättis intressimäärad ja varaostuprogrammi muutmata

Euroopa Keskpank (ECB) otsustas 26. juulil jätta muutmata intressimäärad ja kinnitas plaani lõpetada selle kvantitatiivse lõdvendamise (QE) programm aasta lõpus, kuivõrd eeldatakse, et laekuvad andmed kinnitavad ECB keskpika aja inflatsiooniväljavaadet.

Oktoobris otsustas ECB vähendada 2018. aastast varaostuprogrammi mahtu poole võrra 30 miljardile eurole kuus. ECB märkis, et varaostuprogramm kestab selles mahus septembrini, siis langetatakse see eeldatavasti 15 miljardile eurole ja 2019. aastast programm lõpetatakse.

ECB nõukogu otsustas säilitada põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimäärana 0,00 protsenti, laenamise püsivõimaluse intressimäärana 0,25 protsenti ja hoiustamise püsivõimaluse intressimäärana -0,40 protsenti. Nõukogu teatel eeldatakse, et baasintressimäärad püsivad praegusel tasemel ka vähemalt 2019. aasta suvel ja igal juhul seni, kuni see on vajalik, et tagada inflatsioonimäärade püsiv lähenemine tasemele, mis on keskmise aja jooksul 2 protsendist allpool, ent selle lähedal.

Eurosüsteem reinvesteerib varaostukava raames ostetud aegumistähtajani jõudnud väärtpaberitelt laekuvaid põhiosa tagasimakseid pikema aja jooksul pärast netovaraostude lõppemist ning igal juhul seni, kuni see on vajalik soodsate likviidsustingimuste ja küllaldaselt toetava rahapoliitilise kursi säilitamiseks.

ECB rahapoliitika üks eesmärk on hoida inflatsioon tasemel, mis on 2 protsendi lähedal, ent jääb sellest piirist allapoole. Juunis kiirenes euroala aastane inflatsioon 2 protsendini eelneva kuu 1,9 protsendilt. Jättes kõrvale energiahinnad, oli baasinflatsioon 1,4 protsendi juures.
255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!