Kolmapäev, 19 September 2018 10:19

Danske tegevjuht astus rahapesuauditi avalikustamise eel tagasi

Vaid paar tundi enne väidetava Eesti üksuses toimunud rahapesu raporti avalikustamist teatas Danske Banki tegevjuht Thomas Borgen, et astub ametist tagasi.

"On selge, et Danske Bank pole suutnud seoses võimaliku Eesti rahapesuga täita enda vastutust. Kahetsen seda sügavalt. Ehkki välise õigusbüroo uurimine järeldab, et olen täitnud enda juriidilisi kohustusi, usun, et kõikidele osapooltele on kõige parem, kui ma tagasi astun," ütles Borgen avalduses.

Ta märkis, et tegevjuhina on tal juhtimisvastutus kõigega seoses, mis pangas toimub ning seetõttu ta vastutuse ka võtab. "Mulle on olnud selge juba mõnda aega, et tagasiastumine on õige asi, mida teha, ent olen otsusega viivitanud, kuna olen tundnud vastutust tüürida panka läbi selle keerulise aja uurimistulemuste avalikustamise suunas."

Nõukogu esimees Ole Andersen ütles, et kahetseb, et Borgeniga hüvasti tuleb jätta, ent lisas, et nad on küsimust pidevalt arutanud ning Andersen austab Borgeni otsust ning peab seda õigeks.

Danske Bank avaldab kolmapäevasel pressikonverentsil aasta aega kestnud siseauditi tulemused, mis puudutab võimalikku rahapesu panga Eesti filiaalis aastatel 2007-2015 ja mille käigus võidi pesta kuni 30 miljardit USA dollarit.

Aastatel 2012-2014 kontodelt läbi käinud rahapesukahtlusega summad on viimase aasta kestnud uurimise vältel üha kasvanud. Postimees on oma artiklites näidanud, et Aserbaidžaanist ja Venemaalt pärit musta raha kogusumma ulatus Danske Eestis vähemalt 8 miljardi euroni.

Paari nädala eest teatas auditi eelversiooni väidetavalt näinud Financial Times, et Danske Eesti filiaali kaudu võidi pesta koguni 30 miljardit USA dollarit.

Postimees kirjutas 19. septembril, et kui Danske emapank endal tõesti süüd näeb, kaotavad auditi avalikustamise järel ilmselt töö Danske grupi tegevjuht Thomas Borgen või nõukogu esimees Ole Andersen. Teise versiooni kohaselt võib Danske jõuda raportis järeldusele, et Eesti filiaali tollane juht Aivar Rehe ja tema meeskond lihtsalt lollitasid neid.

Toetajad

IKS logo 1
Jaga:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes