13.09.2018 Neljapäev

Ülevaade seadustest

Raamatupidamisuudiste viiendas numbris anname ülevaate suvel jõustunud reisijate huve edendava turismi- ja võlaõigusseaduse, töötaja õigusi tagava välismaalaste seaduse, ebaseadusliku töötamise tõkestamisele kaasa aitava riigihangete seaduse ning rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse muudatustest. Samuti tutvustame kinnisasja avalikes huvides omandamise seadust, mis peaks soodustama maaomanikuga kokkuleppele jõudmist ja seeläbi kiirendama rajatise valmimist avalikes huvides.
Hanne-Loore Härma, vandeadvokaat
Hanne-Loore Härma, vandeadvokaat Foto: LEADELL Pilv Advokaadibüroo

Jõustusid reisiteenuseid pakkuvate ettevõtjate uued kohustused

1. juulil 2018 jõustusid mitmed turismi- ja võlaõigusseaduse muudatused seoses pakettreiside ja seotud reisikorraldusteenuste direktiivi ülevõtmisega.

Turismiseaduse muudatuse kohaselt loetakse peale reisikorraldaja ja reisivahendaja reisiettevõtjaks ettevõtja, kes hõlbustab seotud reisikorraldusteenuse lepingute sõlmimist. Reisikorraldajana määratlemisel ei oma tähtsust, kuidas ettevõtja ise oma tegevust määratleb või kas see on tema põhitegevusala, vaid lähtutakse alati konkreetse tegevuse iseloomust. Korraldaja võib olla ka ettevõtja, kelle jaoks reiside korraldamine ei ole põhitegevus, nt majutusteenuse osutaja, reisijaveoteenuse osutaja, ürituse korraldaja, autoüüriettevõtja jne. Reisiettevõtjal on kohustus esitada majandustegevusteade ning omada tagatist juhuks, kui ta ei suuda oma maksevõime tõttu pakettreisilepingust tulenevat kohustust täita.

Võlaõigusseaduse muudatused kohustavad ettevõtjat andma reisijale enne lepingu sõlmimist rohkem infot (sh tuleb esitada lepingueelne teave), peale selle muutus reisijale soodsamaks lepingu ülesütlemine ja võimalikud muudatused reisitasu suuruses on läbipaistvamad. Täpsustatud on ka reisija õigusi reisi ajal ilmnevate probleemide korral, muu hulgas muutus reisijale soodsamaks lepingu ülesütlemine vältimatute ja erakorraliste asjaolude korral. Muudatustega seoses on vähenenud reisivahendaja koormus ja kulud, kuna ta ei pea enam tagatist omama ega end majandustegevuse registris registreerima, v.a juhul, kui ta müüb edasi Euroopa Majanduspiirkonna välise reisiettevõtja pakettreise. Tagatise regulatsioonis säilitati senine ettevõtjate individuaalne garantii- ja kindlustussüsteem, kuid suurendati selle paindlikkust ning vähendati ettevõtjate kulusid ja aruandekohustust.

Täismahus artiklit saate lugeda Raamatupidamisuudiste äsja ilmunud viiendast numbrist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255