10.03.2016 Neljapäev

Ametiisikute kogu teenitud tulu muutub avalikuks

Riigikogu võttis vastu korruptsioonivastase seaduse muutmise seaduse, mille jõustumisel tänavu 1. mail saab ametiisikute huvide deklaratsioonis avalikuks  kogu nende teenitud tulu.

Seadusemuudatuse eesmärk on teha ametisikute huvide deklareerimine selgemaks ja lihtsamaks
Seadusemuudatuse eesmärk on teha ametisikute huvide deklareerimine selgemaks ja lihtsamaks Foto: PM

Praegu kehtiva seaduse kohaselt peavad ametiisikud samuti deklaratsiooni kandma kogu oma teenitud tulu, kuid avalik on vaid nende ametikohal saadud tulu, teatas riigikogu pressiteenistus. Info kogu teenitud tulust on mõeldud asutusesiseseks kasutamiseks ehk seda näevad vaid deklaratsiooni kontrollijad.

Põhiseaduskomisjoni algatatud seadusemuudatuse eesmärk on teha ametisikute huvide deklareerimine selgemaks ja lihtsamaks ning suurendada deklaratsiooni automaatset eeltäidetavust.

Seadus näeb ette deklareerimisele kuuluva saadud soodustuse alampiiri muutmist, määrates selleks kõrgemate riigiteenijate kõrgeima palgamäära, mis on praegu 5298 eurot ja 80 senti. Kehtiva seaduse kohaselt on alampiir seotud deklarandi viimase nelja kuu töötuluga, mis paneb deklarandile kohustuse vastav summa ise iga kord välja selgitada.

Peale selle kaob seadusest ära vajadus deklareerida vabatahtliku kogumispensioni osakuid ning ametisiseseks kasutamiseks tunnistatakse andmed deklarandi enda tehtud soodustuste kohta.

Seaduse juurde käiva seletuskirja kohaselt võivad tehtavad annetused olla vajalikud deklaratsioonide kontrollijatele oma ülesannete tõhusamaks täitmiseks, kuid avalik huvi tehtud annetuste vastu ei kaalu üles deklarandi õigust eraelu puutumatusele ning õigust teha eraviisiliselt isikutele või organisatsioonidele annetusi, lähtudes oma maailmavaatest või usulistest veendumustest, selgitas pressiteenistus.

Seadus jõustub 2016. aasta 1. mail.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes