14.06.2017 Kolmapäev

Riigikogu võttis vastu Euroopa ühtse patendikaitse seaduse

Riigikogu võttis vastu Euroopa patentide väljaandmise kohaldamise seaduse, millega tehakse vajalikud muudatused Euroopa ühtse patendikaitse valdkonna rakendamiseks.

Seaduse vastuvõtmise poolt oli 86 riigikogu liiget, erapooletuid oli 1 liige, vastuhääli ei olnud.

Ühtne patendikaitse süsteem annab taotlejatele klassikalise Euroopa patendi kõrval lisavõimaluse oma leiutise kaitsmiseks. Selline süsteem on odavam, kuna praegu peab taotleja tasuma summad vastavalt sellele, mitmes riigis ta oma leiutisele kaitset taotleb.

Loodav süsteem võimaldab ühe taotlusega saada oma leiutisele patendikaitse nii, et sellel on kõigis süsteemis osalevates liikmesriikides ühetaoline kaitse ja toime. Ühtse toimega Euroopa patendi loomise süsteemiga on praeguse seisuga seotud kõik EL-i liikmesriigid, välja arvatud Hispaania ja Horvaatia. Selleks, et tagada uue patendiregulatsiooni tõrgeteta toimimine, on asutamisel ka ühtne patendikohus.

Ühtse patendikaitse süsteem edendab selles osalevate riikide hinnangul teaduse ja tehnoloogia arengut ning siseturu toimimist, sest see muudab juurdepääsu patendisüsteemile lihtsamaks, odavamaks ja õiguskindlaks. Kuna ühtse toimega Euroopa patendid saavad kaitse kõikides lepinguosalistes liikmesriikides, tähendab see, et need laienevad ka Eesti territooriumile ning on siin kaitstud.

Patendikohtu lepingu jätsid allkirjastamata Itaalia ja Hispaania, kuid leping jääb ühinemiseks avatuks, nii et sellega saavad hiljem liituda EL-i uued liikmesriigid ja ühinemisest loobunud riigid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!