10.10.2018 Kolmapäev

Gaasi suurtarbijate aktsiisisoodustuse eelnõu läbis esimese lugemise

Riigikogus läbis 10. oktoobril esimese lugemise seaduseelnõu, millega võimaldatakse varasemast soodsama aktsiisimääraga maagaasi selle suurtarbijatele.

Muudatuste tulemusel hakkab gaasi soodusaktsiismäär 2019. aastast olema 11,3 eurot 1000 kuupmeetri kohta, praeguse 63,31 euro asemel, teatas riigikogu kantselei.

Riigikogu majanduskomisjoni liikme Erki Savisaare sõnul on seaduseelnõu peamiseks eesmärgiks tõsta nii suurtes kogustes gaasi tarbivate ettevõtjate rahvusvahelist konkurentsivõimet kui ka soodustada ettevõtlust. "Eesti tööstusettevõtted on võrreldes naaberriikide samas valdkonnas tegelevate ettevõtetega ebasoodsamas olukorras, sest suuri gaasikoguseid nõudvate ettevõtete jaoks on gaasiaktsiis Eestis paraku liiga kõrge," rääkis Savisaar, lisades, et praegusel juhul pärsib see Eestis tegutsevate ettevõtete laiendusi ega aita siia meelitada uusi investeeringuid.

Majanduskomisjoni liikme sõnul on tegemist sarnase meetmega, mille kohaselt langetati aasta alguses elektriaktsiisi energiamahukatele ettevõtetele. "Seadusemuudatusega langes keskmisest enam elektrit tarbivate ettevõtete elektriaktsiis 4,5 eurolt 0,5 eurole megavati kohta, millega viidi aktsiisimäär miinimumini," märkis Savisaar, kelle sõnul mõjus otsus positiivselt suure energiatarbivusega ettevõtetele, nagu näiteks Estonian Cell, mis tarbib ligikaudu 2,5 protsenti kogu Eestis kasutatavast elektrist.

Eesti ei ole seni kasutanud Euroopa Liidus laialt levinud võimalust gaasiaktsiisi soodustuseks. Lisaks on väheneva tarbimismahu tõttu kasvanud gaasi võrgutariifid ja seeläbi gaasi lõpphind, mis kokku on halvendanud Eesti töötleva tööstuse konkurentsivõimet, selgitas rahandusministeerium.

Soodustuse saamiseks peab ettevõtja gaasitarbimise intensiivsus olema loa taotlemisele eelnenud majandusaastal keskmiselt 13 protsenti või rohkem või prognoositud intensiivsus järgmisel 12 kuul ületama 13 protsendi taset. Gaasitarbimise intensiivsus näitab ettevõtja tarbitava maagaasi kogumaksumuse osakaalu protsentides ettevõtja loodavast lisandväärtusest. Arvutusi kontrollib sõltumatu vandeaudiitor.

Lisaks ei tohi ettevõte olla raskustes ja tema energiajuhtimissüsteem peab vastama standardile ISO 50001, mis näitab, et ettevõtte energiakulud on viidud miinimumini.

Soodustust saab hakata kasutama järgmisest aastast. Selle kulu riigieelarvele on aastas hinnanguliselt 1,2 miljonit eurot.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference