24.04.2018 Teisipäev

Elektriaktsiisi soodustus elektrointensiivsele ettevõttele

Maksu- ja tolliamet on koostanud infomaterjali seaduseelnõust, millega kehtestatakse elektriaktsiisi soodustus elektrointensiivsetele ettevõtetele.

Maksu- ja tolliamet on koostanud infomaterjali seaduseelnõust, millega kehtestatakse elektriaktsiisi soodustus elektrointensiivsetele ettevõtetele.
Maksu- ja tolliamet on koostanud infomaterjali seaduseelnõust, millega kehtestatakse elektriaktsiisi soodustus elektrointensiivsetele ettevõtetele. Foto: pixabay.com

! Infomaterjal on koostatud veel vastu võtmata eelnõu põhjal ning annab vaid lühiülevaate kavandatavatest muudatustest.

Valitsus on algatanud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise, millega kehtestatakse töötleva tööstuse või infoalase tegevuse sektori suure elektrikulude osakaaluga ettevõtja (elektrointensiivse ettevõtja) tarbitavale elektrienergiale soodusaktsiisimäär.

Seadusemuudatused jõustuvad eeldatavalt 01.01.2019 ning need annavad elektrointensiivsetele ettevõtetele õiguse tarbida elektrienergiat tavapärasest soodsamalt maksustatuna. Soodusaktsiisimääraga elektrienergiat saab tarbida alates 2019. aastast ning selleks tuleb ettevõtjal taotleda Maksu- ja Tolliametilt energia aktsiisivabastuse luba. Samuti tagastatakse elektrointensiivsetele ettevõtetele teatud tingimuste täitmisel osaliselt elektriaktsiis ka 2018. ja 2019. aastal tarbitud tavaaktsiisimääraga maksustatud elektrienergialt.

Mõlema soodustuse saamiseks peab ettevõte vastama mitmetele tingimustele, millega vastavusse viimine võib vajada pikemat ettevalmistusaega ning seetõttu soovitab maksuamet alustada ettevõtte tingimustele vastavusse seadmisega juba praegu.

Olulisemad tingimused, millele soodustusi taotlev ettevõte peab vastama, on järgmised:

  • ettevõtte põhitegevusalaks on kas töötlev tööstus (2008. a EMTAK jagu C) või infoalane tegevus (2008. a EMTAK jao J alajaotis 63),
  • ettevõte on elektrointensiivne. See tähendab, et elektrienergia kogumaksumuse osakaal ettevõtja loodud või loodavast lisandväärtusest on loa taotlemise aluseks oleval perioodil keskmiselt vähemalt 20%. Elektrointensiivust peab hindama sõltumatu vandeaudiitor,
  • ettevõtte energiajuhtimissüsteem vastab standardile EVS-EN ISO 50001,
  • ettevõte mõõdab ja dokumenteerib tarbitava elektrienergia kogust, mille kohta peetakse arvestust. Andmed on vajalikud nii aktsiisivabastuse loa taotlemisel elektrointensiivsuse taseme arvutamiseks kui ka varasemalt tarbitud elektrienergialt aktsiisi osalise tagastamise taotlemiseks,
  • 2018. ja 2019. aastal tarbitud elektrienergialt aktsiisi osaliseks tagastamiseks peab ettevõte omama või olema omanud elektrointensiivsele ettevõttele väljastatavat energia aktsiisivabastuse luba.

! Juba praegu kehtivad aktsiisivabastused teatud otstarbel tarbitavale elektrienergiale, mida on tutvustatud meie veebisaidil infomaterjalis „Elektriaktsiis".

See oli vaid lühike kokkuvõte kavandavatest aktsiisialastest muudatustest. Muudatusi ning soodustuse saamise tingimusi on põhjalikumalt tutvustatud eelnõus ja seletuskirjas, mis on avaldatud Riigikogu veebilehel (eelnõu nr 595 SE). Muudatusi on põgusalt tutvustanud ka rahandusministeerium artiklis „Elektrointensiivsed ettevõtjad saavad aktsiisisoodustuse”.

Põhjalikum lisainformatsioon aktsiisivabastuse loa taotlemisest ning aktsiisi osalisest tagastamisest on koostamisel ja selle avaldame tulevikus oma veebisaidil kütuse- ja elektriaktsiisi rubriigis. Samuti plaanime korraldada ettevõtetele tasuta koolitusi (info koolitustest ja registreerimine meie veebisaidil koolituste rubriigis).

Nii põhjalikuma infomaterjali avaldamisest kui ka korraldavatest koolitustest teavitame eraldi. Küsimustega on võimalik pöörduda aktsiiside talituse peaspetsialisti Peeter-Tanel Orro poole (676 2261, peeter-tanel.orro[at]emta.ee).

Koostas: Peeter-Tanel Orro, maksu- ja tolliameti aktsiiside talitus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes