Küsimused-vastused: Tööinspektsioon

Rubriigis ''Küsimused-vastused'' avaldatakse Eesti parima nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, raamatupidamise, maksunduse, maksu- ja äriõiguse, tsiviilõiguse ja tööõiguse teemadel.

Tööandja küsib:
Kas valveaja eest on õigus kokku leppida töötasu suurendamises summa võrra, mis moodustab 1/10 kuu töötasust, või peab tasu siiski arvestama tunnipõhiselt? Kui töötaja kutsutakse tööle valveaja sees, siis kas see on töötaja jaoks ületunnitöö? Kas üldse saab sisalduda kuutöötasus ka tasu valveaja eest, nagu näiteks summaline öötöötasu sisaldub kokkulepitud töötasus?

Vastab Kaia Taal, tööinspektor-jurist, Tööinspektsioon:

Meil on tööl klienditeenindaja, kellel on veel katseaeg. Oleme tema tööd hinnanud ja jõudnud arusaamisele, et ta ei ole sobilik selleks tööks ja soovime töölepingut lõpetada katseajal. Nüüd teatas töötaja, et on rase. Kas katseajal on lubatud töölt vabastada töötajat, kes on rase?

Vastab Heli Ojavee, tööinspektor-jurist, Tööinspektsioon :

Tegin 2012 I kvartalil 100 ületundi. Tööandja keeldus ületunnitöö maksmisest. Hetkel ei ole tööandjal mulle tööd pakkuda, kuigi olen täiskohaga tööl. Käin tööl ainult paar päeva nädalas. Tekivad „miinustunnid“. Kuna kodus istumisega raha ei teeni, plaanin ära minna. Kuidas peaks käituma, kui tööandjal pole tööd täies mahus pakkuda? Kui lahkun, kas mul on õigust tagantjärgi nõuda 2012. aastal maksmata jäänud ületundide hüvitamist?

Vastab Anne Simmulmann, tööinspektor-jurist, Tööinspektsiooni Lõuna inspektsioon:

Töötan praegu tööandja juures kindla kuupalga alusel, kuid mida teha, kui tööandja soovib minna tootmises üle tükitööle, mis omakorda alandab hetkel olemas olevat palka ligikaudu 20%? Kas võin rahulolematuse korral sellest keelduda ja lõpparve võtta? Kas tööandja on kohustatud maksma mulle kompensatsiooni?

Vastab Heli Ojavee, tööinspektor-jurist, Tööinspektsioon:

Asusin tööle oktoobris 2011. aastal, pole siiani puhkust kasutanud, kaua mul on õigus 2011. a puhkust kasutada, et ei kaotaks seda?

Vastab Liis Valdmets, tööinspektor-jurist, Tööinspektsioon:

Lapseootel naistöötaja, kelle sünnitusleht algaks 18. veebruarist, hoiatas juba ette, et esitab 02. jaanuaril puhkuseavalduse, sooviga alates 21. jaanuarist puhata 28 päeva ehk terve  2013. aasta puhkus. Kas saame sellest keelduda, kuna töötades reaalselt vaid paar nädalat saab ta peaaegu terve aasta puhkuse ette?

Vastab Neenu Pavel, Lõuna inspektsiooni tööinspektor-jurist:

Kuna sel aastal on 24. detsember esmaspäev, siis kas esmaspäevast reedeni tööl olevatel inimestel peaks olema eelnev reede lühendatud või ei?

Vastab Ülle Mustkivi, tööinspektor-jurist, Tööinspektsiooni Lääne inspektsioon:

Kuidas õigesti kirjutada avalduse töösuhte lõpetamiseks ning kas saaks töölepingu üles öelda kirjalikus vormis, nt. e-maili teel?  

Vastab Ülle Kool, tööinspektor-jurist, Tööinspektsiooni Ida inspektsioon:

Mida teha, kui tööandja ei maksa lõpparvet?

Vastab Ave Palu, tööinspektor-jurist, Tööinspektsiooni Lõuna inspektsioon:

Kas tööandjal on õigus mind koondada põhjusel, et olen rase ja ei suuda tööandja arvates enam oma tööülesandeid vajalikul määral täita?

Vastab Sirje Aava, tööinspektor-jurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes