TRK 1140x140 ee gif
Küsimused-vastused: Tööinspektsioon

Rubriigis ''Küsimused-vastused'' avaldatakse Eesti parima nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, raamatupidamise, maksunduse, maksu- ja äriõiguse, tsiviilõiguse ja tööõiguse teemadel.

Kui kaks töötajat teevad mitme nädala jooksul ära nelja inimese töö (kuna kaks inimest on puhkusel), kas tööandja ei peaks siis neile kahele lisatasuks maksma teiste tööliste palga?

Vastab Tööinspektsiooni Lõuna inspektsiooni tööinspektor-jurist Neenu Pavel:

Minu 13-aastane laps läheb suvevaheajal tööle. Mitu tundi päevas ta võib töötada?

Vastab Anne Pärnat, tööinspektor-jurist, Tööinspektsiooni Lääne inspektsioon:

Kui töötajale on määratud püsiv töövõime kaotus 50%, siis kas teda võib täistööajaga tööle rakendada?

Vastab Ave Palu, tööinspektor-jurist, Tööinspektsiooni Lõuna inspektsioon:

Töötajal on 2012 kalendriaastast kasutamata puhkust 7 kalendripäeva. Puhkuste ajakava tööandja koostanud ei ole. Töötaja nõuab eelmise kalendriaasta puhkuse rahalist hüvitamist, aga puhkust kasutada ei taha. Kas tal on selleks õigus?

Vastab Marika Liiv, jurist, Tööinspektsiooni Lõuna inspektsioon:

Tööandja teavitas, et kavatseb ettevõtte maha müüa ja kõik töötajad lähevad üle uude firmasse. On mul endal õigus otsustada, kas soovin töölepingu üleminekut või saan nõuda töösuhte lõpetamist oma praeguse tööandja poolt?

Vastab Urve Stroom, tööinspektor-jurist, Tööinspektsiooni Lääne inspektsioon:

Kas töötaja üleviimine teisele tööle on töölepingu üleminek?

Vastab: Kaia Taal, tööinspektor-jurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon:

Töötaja, kes maksab alimente, on terve kuu haiguslehel ning tööandja ei tee talle miskit väljamakset ja seega antud kuul ole võimalik alimente tema töötasust kinni pidada, sest töötasu lihtsalt pole seoses haigusega. Kas siis antud kuul kinni pidamata alimendid kanduvad edasi järgmisesse kuusse ehk tulevikus tuleks ka selle tühja kuu eest kinni pidamata alimendid kinni pidada ja üle kanda alimentide saajale? Kui jah, siis kas selliseks tagantjärgi kinnipidamiseks on vajalik ka töötajapoolse loa olemasolu või mitte?

Vastab Kaia Taal, tööinspektor-jurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon:

Töötan ehitusfirmas, kus ei ole pikemat aega töötasu õigeaegselt makstud ning hetkel ei ole tööandjal ka tööd pakkuda. Mulle öeldi, et see tööpuudus kestab veel paar kuud. Millised on minu võimalused töölepingu lõpetamiseks ja kas sellest tuleb tööandjale ette teatada?

Vastab Ülle Mustkivi, tööinspektor-jurist, Tööinspektsiooni Lääne inspektsioon:

Töötajaga on sõlmitud tähtajaline tööleping lapsehoolduspuhkuse asendajana ja ta jääb ise rasedaks lepingu kehtimise ajal. Millal lõpeb tema tööleping ja kas rasedus ei ole takistuseks? Kas ikka siis, kui endine töötaja oma puhkuselt tagasi tööle tuleb?

Vastab Liis Valdmets, tööinspektor-jurist, Tööinspektsiooni Lääne inspektsioon:

Asusin tööle 11. veebruaril 2013 ja perre on sündimas laps. Seaduse järgi on mul võimalik võtta isapuhkust, mida soovin nüüd kasutada. Kuidas isapuhkuse tasu arvestatakse? Minu sissetulek veebruaris 2013 oli 427 € ja märtsis 560 €. Kas mul on võimalus isapuhkuse tasu saada, kui ma 2012. aastal olin töötu?

Vastab Leonid Siniavski, tööinspektor-jurist, Tööinspektsiooni Lääne inspektsioon:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes