08.04.2015 Kolmapäev

Kuidas käib sisendkäibemaksu korrigeerimine ja millised maksuriskid kaasnevad remonditud maja müügiga?

Ettevõte on omandanud 2012. a. maja ilma käibemaksuta. Remont tehti 2014. a. ning remondiarvete alusel arvati maha ka sisendkäibemaks. 2015. a kavatseb ettevõte müüa maja oma töötajale ilma käibemaksuta. Kas käibemaks on vaja remondiarveid arvestades ümber arvutada ja millised maksuriskid tehinguga tekivad? Millises käibedeklaratsiooni lahtris tuleb tehingut kajastada?

Vastab vandeadvokaat Häli Jürimäe, advokaadibüroo Aivar Pilv:

Häli Jürimäe, vandeadvokaat
Häli Jürimäe, vandeadvokaat Foto: Advokaadibüroo Aivar Pilv

Käibemaksuseaduse § 32 lg 4 sätestab, et põhivara (sh kinnisasi) ning põhivara tarbeks soetatud kauba ja saadud teenuse (nt remonditeenus) sisendkäibemaksu mahaarvamisel lähtutakse põhivara maksustatava käibe tarbeks kasutamise prognoositavast osatähtsusest. Sisendkäibemaksu korrigeeritakse vastavalt põhivara ning põhivara tarbeks soetatud kauba ja saadud teenuse tegelikule maksustatava käibe tarbeks kasutamise osatähtsusele sisendkäibemaksu korrigeerimise perioodi jooksul. Sisendkäibemaksu korrigeeritakse ainult nende põhivara tarbeks soetatud kaupade ja saadud teenuste puhul, mis suurendavad põhivara raamatupidamislikku väärtust.

KMS § 32 lg 41 kohaselt on sisendkäibemaksu korrigeerimise periood kinnisasja ja sellega seotud kauba ja teenuse puhul kümme kalendriaastat ning muu põhivara ja sellega seotud kauba ja teenuse puhul viis kalendriaastat. Esimeseks kalendriaastaks loetakse ajavahemik päevast, millal põhivara või põhivara tarbeks soetatud kaup või saadud teenus võetakse kasutuses oleva põhivarana raamatupidamises arvele, kuni jooksva kalendriaasta lõpuni.

Remondiarvetega seonduv sisendkäibemaks tuleb üle vaadata ja korrigeerida. Sisendkäibemaksu korrigeerimine tuleb teha põhivara (kinnistu) tarbeks soetatud remonditeenuste ja remondiks vajalike kaupade puhul, mis tõstavad kinnisasja raamatupidamislikku väärtust. Kui kinnisasja (põhivara) tarbeks soetatud kauba või teenuse sisendkäibemaks on täielikult maha arvatud ja kinnisasi võõrandatakse maksuvabalt enne kümne kalendriaasta täitumist selle soetamise päevast, arvestatakse sisendkäibemaksu korrigeerimisel kinnisasja tarbeks soetatud kauba või saadud teenuse kasutamist järelejäänud perioodil, sealhulgas ka kinnisasja võõrandamise aastal, täielikult maksuvaba käibe tarbeks kasutamisena.

Osaliselt mahaarvatud sisendkäibemaksu ümberarvutuse käibedeklaratsioonis kajastamise kord ja soetatud põhivara ning selle tarbeks soetatud kauba või saadud teenuse sisendkäibemaksu korrigeerimise kord on sätestatud rahandusministri 30. märtsi 2004. a määruses nr 39 (kättesaadav: https://www.riigiteataja.ee/akt/728519 ). Lisaks tuleks arvestada KMS §-s 33 sätestatuga.

TRK 2021 300x255 ee new 2021

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes