09.05.2014 Reede

Võlgade sissenõudmiskulude hüvitamisest

Juba enam, kui aasta tagasi jõustus võlaõigusseaduse § 1131, mis reguleerib võlgade sissenõudmiskulude hüvitamist. Nimelt annab vastav seadusemuudatus juhul, kui võlausaldaja võib nõuda viivist, ka õiguse nõuda võlgnikult võla sissenõudmiskulude hüvitamist summas 40 eurot.

Indrek Kukk, advokaat
Indrek Kukk, advokaat Foto: Ahas ja Heringson GLO

Sisuliselt tähendab see seda, et kui võlgnik jääb arve võlgu ja võlausaldaja peab talle saatma meeldetuletuskirja, võib ta oma nõudele lisada 40 eurot. See 40 eurot on hüvitiseks võlausaldaja lisavaeva eest ning sellelt käibemaksu küsida ei tohi ja tasuda ei tule.

Olgugi, et seadusemuudatus on olnud jõus enam, kui aasta, on see praktikas üsna vähesel määral kasutusel, kuigi annab võlausaldajale võimaluse, millega oma koostööpartnereid, kes kipuvad arvete tasumisega viivitama, korrale kutsuda.

Näiteks 100 eurose arve tasumisega viivitamise tahtmine peaks võlgnikul ilmselgelt kaduma, kui see läheb talle maksma täiendavad 40 eurot.

Märkida tuleb, et nimetatud seadusemuudatus ei laiene füüsilisele isikule, kes teeb tehingu, mis ei seondu iseseisva majandus- või kutsetegevuse läbiviimisega.

Indrek Kukk,
advokaat,
Advokaadibüroo Heringson GLO

TRK 2021 300x255 ee new2

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes