02.12.2015 Kolmapäev

Euroopa Komisjon võttis vastu ressursside säästlikuma kasutuse paketi

Euroopa Komisjon võttis vastu meetmepaketi, et suunata Euroopa ettevõtjaid ja tarbijaid tugevamale ja täielikumale ringmajandusele, kus ressursse kasutatakse veelgi säästvamalt.

Ringmajanduse põhieesmärk on jäätmete vähendamine ja keskkonnakaitse, ütles säästva arengu eest vastutav komisjoni asepresident Frans Timmermans
Ringmajanduse põhieesmärk on jäätmete vähendamine ja keskkonnakaitse, ütles säästva arengu eest vastutav komisjoni asepresident Frans Timmermans Foto: Reuters

"Meie planeet ega majandus ei jää ellu, kui jätkame põhimõttel "võta, kasuta ja viska ära". Me peame säilitama väärtuslikke ressursse ja täielikult ära kasutama nende majandusliku väärtuse. Ringmajanduse põhieesmärk on jäätmete vähendamine ja keskkonnakaitse, kuid ühtlasi ka kogu meie majanduse toimimise põhjalik muutmine. Oma tootmis-, töötamis- ja ostmisviise ümber kujundades saame luua uusi võimalusi ja uusi töökohti. Tänase paketiga esitame tõeliselt tervikliku raamistiku muutuste tegelikuks elluviimiseks," ütles säästva arengu eest vastutav komisjoni asepresident Frans Timmermans pressiteate vahendusel.

Komisjoni esitatud ringmajanduse tegevuskavas kirjeldatakse meetmeid ringmajanduse suletud ahela loomiseks, mis hõlmaks toote olelusringi kõiki etappe alates tootmisest ja tarbimisest kuni jäätmekäitluse ja teiseste toorainete turu korraldamiseni. Muu hulgas on kavas esitada ettepanekud toidujäätmete vähendamiseks, töötada välja teiseste toorainete kvaliteedistandardid, koostada strateegia plasti käitlemiseks ringmajanduses ning muuta väetisi käsitlevat määrust.

Lisaks ringmajanduse tegevuskavale võttis komisjon vastu ka jäätmeid käsitlevad ettepanekud, milles on esitatud eesmärgid ringlussevõtu suurendamiseks ja prügilatesse ladestamise vähendamiseks ning kirjeldatud meetmeid, et kõrvaldada selles valdkonnas esinevad takistused, parandada jäätmekäitlust ning võtta arvesse olukorra erinevust liikmesriigiti. Näiteks on seatud eesmärgiks võtta 2030. aastaks ringlusse 65 protsenti olmejäätmetest ning vähendada jäätmete prügilasse ladestamist 10 protsendini kogu jäätmetest.

"Ettepanekutega antakse positiivne sõnum neile, kes soovivad investeerida ringmajandusse. Täna võime öelda, et Euroopa on parim paik jätkusuutliku ja keskkonnasõbraliku äritegevuse arendamiseks. Üleminek täielikumale ringmajandusele tähendab turumajanduse ümberkujundamist ja konkurentsivõime parandamist. Kui oleme ressursitõhusamad ja vähendame sõltuvust nappidest toorainetest, võime saavutada konkurentsieelise," rääkis töökohtade, majanduskasvu, investeeringute ja konkurentsivõime eest vastutav asepresident Jyrki Katainen.

Üleminekut ringmajandusele toetatakse rahaliselt Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi vahenditest, rohkem kui 650 miljoni euroga EL-i teadusuuringute ja innovatsiooni rahastamisprogrammist Horisont 2020, 5,5 miljardi euroga struktuurifondidest jäätmekäitluse jaoks ning riiklikul tasandil tehtavate investeeringutega ringmajandusse, teatas BNS.